BRATISLAVA - Tatry čaká po katastrofe zásadná zmena a niekde aj zníženie stupňa ochrany. V oblastiach, kde cez víkend popadali stromy, platil druhý najprísnejší stupeň ochrany. Tam podľa ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa "už dnes nie je nutný".
V praxi to bude znamenať, že niektoré časti územia, kde bola príroda prísne chránená, sa otvoria cestovnému ruchu. Miklós povedal, že pravdepodobne dôjde k "zreálneniu hraníc turistických priestorov".
Plán, ako majú Tatry v budúcnosti vyzerať, ktoré oblasti sa opäť zalesnia a ktoré nie, pripraví komisia vlády. Jej členmi by mali byť zástupcovia ministerstiev pôdohospodárstva, životného prostredia a ak pôjde o turizmus aj ministerstvo hospodárstva.
Miklós povedal, že jeho ministerstvo má v komisii silné zastúpenie a nechce, aby sa situácia vyvinula ako pri zamorení rieky Tisy. Vtedy "sa objavilo dosť akcií, ktoré nemali so záchranou prírody nič spoločné".
"Zreálniť turizmus" mal v pláne minister Miklós už pred rokom. Už vtedy plánoval znížiť najprísnejší stupeň ochrany na Štrbskom plese, v Smokovci a v Tatranskej Lomnici. Podnikatelia v týchto oblastiach dostávali výnimky, čo podľa neho nebolo dobrým riešením.
Minister Miklós však pripomína, že TANAP zostane národným parkom. Napokon, zóna A, v ktorej sú najcennejšie druhy, zostala neporušená.
Ministerstvo pôdohospodárstva sa bude teraz sústrediť na ťažbu kalamitného dreva. Tá potrvá asi až do roku 2006, potom príde chemické ošetrenie kalamitnej hmoty. Medzitým sa bude priebežne zalesňovať. Stromy, ktoré víchrica nepoškodila, na území zostanú.
Ochranári naopak tvrdia, že katastrofa ešte len príde, ak spadnuté stromy odstránia zo svahov a oblasť chemicky ošetria. Podľa nich by bolo správne nechať na prírodu, aby sa s dôsledkami smršte vyrovnala sama.
Autor: dro