Nezamestnaní, ktorí neodvádzali do sporivého dôchodkového systému odvody aspoň desať rokov, nemôžu rátať ani s penziou. Budú sa musieť spoľahnúť na minimálny, štátom garantovaný dôchodok.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Na dôchodok v budúcnosti nebude mať nárok každý. Penziu si totiž bude nastávajúci dôchodca musieť zakúpiť v životnej poisťovni za svoje celoživotné úspory uložené a zhodnocované v dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Chronicky nezamestnaní však peniaze neodvádzali a túto možnosť teda mať nebudú.
Jedna z dvoch základných podmienok poberania dôchodku z 2. piliera je minimálne desaťročné obdobie sporenia. Znamená to, že ten, kto si počas produktívneho života nesporil v dôchodkovej správcovskej firme aspoň desať rokov, nebude mať nárok na zakúpenie penzie v životnej poisťovni. Svoje úspory si ani nebude môcť vybrať, ale zdedia ich pozostalí až po jeho smrti.
Iná situácia nastane, ak sa počas produktívneho života pracujúci rozhodne zamestnať v zahraničí. Vtedy totiž, rovnako ako v prípade straty zamestnania, síce vypadne z evidencie slovenského dôchodkového systému, no o svoje úspory nepríde, ak si na dôchodkové odvody platil aspoň jeden rok.
Minimálne desaťročné obdobie sporenia bude dôležitým ukazovateľom aj pri odchode do predčasného dôchodku. Sporiteľ sa bude môcť pre túto možnosť rozhodnúť len vtedy, ak sporil najmenej desať rokov. Vypočítaný dôchodok z druhého piliera bude musieť byť najmenej vo výške 0,6-násobku životného minima a z prvého piliera tiež vo výške najmenej 0,6-násobku životného minima.
V prípade predčasného starobného dôchodku sa nastávajúcemu penzistovi za každých 30 dní chýbajúcich do dosiahnutia zákonom stanoveného dôchodkového veku bude dôchodok z 1. piliera znižovať o 0,5 percenta z dôchodku, ktorý by dostal, ak by oň požiadal v zákonom stanovenom veku. Dôchodkový vek je predbežne určený na 62 rokov, v budúcnosti sa však bude pravdepodobne zvyšovať.
V prípade, že sporiteľ zostane pracovať aj po dovŕšení dôchodkového veku, bude mať aj dlhšie obdobie poistenia a sporenia, čo sa pozitívne odzrkadlí na výške jeho budúceho dôchodku. Navyše, dôchodok z 1. piliera sa zvýši o 0,5 percenta za každých 30 dní po dovŕšení zákonom stanoveného dôchodkového veku.
Nezamestnaní sporitelia
Ak vo veku 52 rokov vstúpite do 2. piliera a chcete odísť do dôchodku vo veku 62 rokov, musíte ešte celých 10 rokov vy aj váš zamestnávateľ platiť dôchodkové odvody do 1. piliera (Sociálna poisťovňa), ako aj do 2. piliera (osobný dôchodkový účet). Ak by ste v priebehu týchto 10 rokov stratili prácu, teda váš zamestnávateľ by za vás prestal platiť odvody, mohli by ste sa dostať do týchto situácií:
Príklad 1:
Pracovali by ste do 60 rokov, no potom by ste stratili prácu a posledné dva roky pred dôchodkom by ste boli nezamestnaní, ale platili by ste si dobrovoľne dôchodkové odvody z vlastného vrecka (dobrovoľne poistená osoba). Vo veku 62 rokov by ste mohli odísť do dôchodku a dostali by ste dôchodok z 1. aj 2. piliera.
Príklad 2:
Pracovali by ste do 60 rokov, potom by ste stratili prácu a snažili by ste sa znova zamestnať. Po tom, čo by ste boli nezamestnaní napríklad jeden rok a počas tohto roka neplatili žiadne odvody, by ste sa vo veku 61 rokov opäť zamestnali. V takomto prípade by ste museli pracovať a platiť dôchodkové odvody ešte dva roky, aby vaše obdobie sporenia bolo 10 rokov. Vo veku 63 rokov by ste mohli odísť do dôchodku a dostali by ste dôchodok z 1. aj 2. piliera.
Príklad 3:
Pracovali by ste do 60 rokov, potom by ste stratili prácu a už by ste sa nezamestnali, ani by ste si počas posledných dvoch rokov pred dôchodkom neplatili odvody dobrovoľne. V tomto prípade by ste mali nárok len na dôchodok z 1. piliera a peniaze na vašom dôchodkovom účte by až po vašom úmrtí zdedili vaši pozostalí.
(Spracované podľa www.dochodok.gov.sk)