Odborníci z výskumných lesných ústavov a ministerstiev by mali do štvrtka povedať, čo ďalej s ťažbou dreva. Simon totiž zakázal ťažbu ihličnatých stromov inde, ako v Tatrách. Nie je vylúčené, že na budúci týždeň ťažbu povolia aj na niektorých iných miestach. "Musíme posúdiť, do akej miery by mal zákaz dosahy na lesnú politiku. Odborníci sa vyjadria, čo ďalej aj s obnovou Tatier. Nechceme unáhlene reagovať, pri vysádzaní nových stromov musíme zohľadniť podnebie, pôdu," hovorí Simon.
Záchranári a armáda pomôžu odstrániť stromy nielen z ciest a chodníkov, ale aj bežeckých tratí a zjazdoviek. "Musíme zabezpečiť pre obyvateľov Vysokých Tatier ďalšiu existenciu, lebo pre nich ju zabezpečuje hlavne zimná sezóna," povedal Simon.
Problém Tatier včera na rokovaní Rady ministrov v Bruseli otvoril aj minister Kukan. Žiadal, aby Európska únia hľadala možnosť podpory zo svojich fondov.
Včera išla do Tatier na pomoc ťažká technika z Česka. Kalamitu budú robotníci odstraňovať zhruba jeden a pol až dva roky. V Tatrách sneží, prístup k drevu sa stále zhoršuje.
Minister životného prostredia László Miklós hovorí, že uvoľní striktné zákazy, ktoré sa týkajú Tatranského národného parku, aby odtiaľ mohli robotníci drevo vyťahovať a odnášať. "Keď tam chceme mať les, príroda by sa s tým vyrovnávala dlhšie, ako keď zasiahne človek," hovorí.
Podľa neho v TANAP-e dôjde aj k zmene klímy, lebo časť lesa je mŕtva.
Podľa odhadov padlo v TANAP-e asi 2,5 milióna kubických metrov dreva, iné odhady hovoria o štyroch až piatich miliónoch kubíkov. Z lesov, ktoré poškodil vietor na celom Slovensku, je asi 80 percent štátnych a 20 percent súkromných.
(rf)
Tatry sa stali atrakciou pre filmárov a fotografov
Víchricou zničené Vysoké Tatry sa za posledné dni stali atrakciou pre turistov a dobrodruhov. Hneď po čiastočnom uvoľnení prístupových ciest k osadám sa mnoho ľudí do spustošených oblastí vybralo s kamerami a fotoaparátmi. Po Tatrách sa ich počas víkendu premávali stovky.
Hoci ľudia z krízového štábu vyhlásili, že do Tatier bude komplikovaný prístup a plánovanú cestu bude lepšie odložiť na neskôr, mnohí upozornenia ignorovali. "Niektorým nestačia zábery z televízie. Musia sa na vlastné oči presvedčiť, čo sa tu stalo," povedal riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v Poprade Rastislav Polakovič.
Niektorí motorizovaní zvedavci prichádzajú do zasnežených Tatier dokonca na letných pneumatikách. "Z našej pozície je veľmi ťažké monitorovať, kto je turista z hotela a kto nie. Na štátnej ceste II/537 je prejazdný len jeden pruh, preto je doprava obmedzená. Osadené je dočasné dopravné značenie, v oblasti máme päť hliadok."
Zvedavcom odporúčal zostať doma aj minister vnútra Vladimír Palko. Nechce, aby sa v Tatrách rozpútala "povrchná turistika". Upozornenie sa nevzťahuje na ľudí, ktorí majú zaplatené pobyty. (olo, kim)