Le Parisien, hovoria dokonale po anglicky len traja zo 43 členov francúzskej vlády.
Francúzski ministri síce môžu vo väčšine medzinárodných organizácií vrátane Európskej únie používať svoj jazyk pri oficiálnych rokovaniach, ale začínajú výrazne pociťovať manko v angličtine v zákulisí. A tak si intenzívne kurzy angličtiny zaplatili napríklad minister zahraničia Michel Barnier (ktorý pritom strávil päť rokov v Bruseli ako člen Európskej komisie), ministerka obrany Michele Alliotová-Marieová alebo minister hospodárstva a financií Nicolas Sarkozy. Podľa rebríčka, ktorý Le Parisien zverejnil, zachraňujú česť vlády vo veci angličtiny iba minister vnútra Dominique de Villepin, ministerka pre európske záležitosti Claudie Haigneréová a hovorca vlády Jean-Francois Copé. Naopak premiér Jean-Pierre Raffarin je medzi tými, ktorí by, povedané jazykom školských hodnotení, "mohli pridať", a Barnier je na tom úplne zle.
Raffarin nedávno povedal, že "vyjadrovať sa v angličtine by malo byť súčasťou základných zručností". Komentoval tak návrh zvláštnej komisie, aby bola na francúzskych školách zavedená povinná angličtina už od veku osem rokov. Návrh môže byť zahrnutý do pripravovaného nového školského zákona.
Francúzi na druhej strane nesú veľmi ťažko ústup svojho jazyka z pozícií na medzinárodnej scéne, zvlášť v Európskej únii. Ešte pred desiatimi rokmi tam väčšina dokumentov zverejňovali najprv vo francúzštine (Európskej komisii vtedy ale vládol Francúz Jacques Delors), dnes jasne vedie angličtina. Pozíciu Shakespearovho jazyka tam posilnil aj príchod nových desiatich členov, orientovaných prevažne na angličtinu.
V nastupujúcej Európskej komisii vraj hovoria po francúzsky málo alebo vôbec nehovoria po francúzsky až dve tretiny členov. Aj český komisár Vladimír Špidla napríklad uvádza, že francúzštinu (spolu s nemčinou) ovláda, angličtinu sa vraj tiež musí doučiť.
(čtk)