jazyk poriadne nenaučí. Odborníci však upozorňujú, že znalosť jazyka nestačí. Lektor musí mať aj pedagogické vzdelanie a - musí vedieť učiť. Lektor sa nemôže jednoducho postaviť pred triedu a začať rozprávať o tom, čo ho napadne. Musí sa na hodiny pripraovať, hľadať si materiály.
"Naši lektori musia mať vysokoškolské vzdelanie, aprobáciu na vyučovanie jazyka. Ak nemajú aspoň pedagogické minimum, musia mať najvyšší cambridgeský cetrifikát plus nejakú prax," hovorí riaditeľka centra jazykového vzdelávania Akadémie vzdelávaniaa Eva Gajdošová. "Okrem toho robíme aj ústny pohovor. Lektori sa nielen na hodiny pripravujú, ale raz za dva týždne majú aj konzultácie so senior-lektorom, ktorý im radí, ako vylepšiť metodiku, prístup a podobne."
Naproti tomu súkromná jazyková škola Skolastik spolupracuje aj s lektormi, ktorí ešte iba študujú. "Na konkurze im vždy dáme urobiť prípravu vyučovacej hodiny - tam vidíme akú majú výslovnosť, ako ovládajú gramatiku, akú majú metodiku a prístup. Úroveň vzdelania nie je pre nás základné kritérium," hovorí Linda Fintorová z jazykovej školy Skolastik. "Mali sme napríklad výbornú lektorku, ktorá nemala ani maturitu, ale mala perfektné vystupovanie, bola trpezlivá a učenie ju zaujímalo. Pre nás je veľmi dôležité aký je uchádzač človek, či je rozumný, normálny, príjemný. Učenie jazykov je predsa len práca s ľuďmi a my nechceme ľudí od učenia odradiť tým, že lektori ich budú sekírovať."
"Mmomentálne sú všetci naši učitelia Briti," hovorí Sarah Rolph z British Council Slovakia, ktorá je okrem iného zodpovedná aj za výber lektorov. "Aby u nás mohli učiť, musia mať medzinárodne uznávanú formálnu kvalifikáciu v oblasti vyučovania angličtiny ako cudzieho jazyka a aspoň dvojročnú prax vo vyučovaní angličtiny ako cudzieho jazyka."