Na kontrolu sa prišiel v sobotu pozrieť aj riaditeľ pobočky Ondrej Molnár. Veľkou prekážkou kontrol je oplotený rodinný dom bez zvončeka s výstražnou tabuľkou: Tu strážim ja, ako bol tento v Remate. Vtedy sa hádžu kamene, kričí sa a šofér intenzívne trúbi. FOTO - VLADIMÍR SETTEY |
"Darmo zvoníte, oni odišli na nákupy do Poľska," hovorí o susedoch pán v Nitrianskom Pravne. Je sobota ráno a kontrolórky Sociálnej poisťovne hľadajú ľudí na "péenke". Muž, ktorý sa má liečiť doma, práve závažne porušil liečebný režim, do schránky dostáva výzvu, aby sa ohlásil u lekára a v poisťovni.
"Ak ma mienite takto kontrolovať, môžem tú péenku rovno zrušiť," rozčuľuje sa 46-ročná Prievidžanka, u ktorej kontrola klope v sobotu napoludnie. Doma je od augusta s nepohyblivým ramenom, kontrola je u nej druhýkrát, prvýkrát ju doma nenašla. "Bola vraj na rehabilitácii, tie sa končia o 15.00 h, my sme ju hľadali o 16.20, na druhý deň nám neprišla vysvetliť, že sa trebárs zdržala v obchode, prišla nám vynadať," hovorí kontrolórka Alena, bývalá zdravotná sestra.
Chorých kontroluje už štvrtý rok. "Doteraz som sa s tou prácou nevyrovnala," hovorí Alena. "Niekedy nás ľudia berú športovo, inokedy nám vynadá prvý, druhý, tretí sa na nás škaredo pozerá, hneď máte pokazený deň. Ľudia, aj keď vedia, že spravili chybu a podvádzali, si to nepriznajú a bojujú za svoje. Majú pocit, že im chcem ubližovať." Voči chorým vystupuje empaticky - ak žartujú, aj ona žartuje, ak sú agresívni, neprovokuje, ak sa boja operácie, popraje šťastie. "Aj keď je to nepríjemná práca, snažím sa vystupovať milo, aby nemali pocit, že ich niekto naháňa."
V sobotu s kolegyňou Tatianou, absolventkou politológie, skontrolovali asi päťdesiat chorých v Prievidzi a okolí. Väčšina je doma niekoľko mesiacov.
Aj deti sa učia klamať
V dedine Remata treba skontrolovať podnikateľku, ktorá je doma už od júna, začala so zápalom priedušiek, nasledovali problémy s kĺbmi, potom angína. Na plote je fotografia dogy a nápis: Tu strážim ja. Zvonček nikde. Takéto domy sú pre kontrolu nedobytné, vtedy hádžu kamene do okien, kričia a šofér intenzívne trúbi. Vychádza domáci pán, hovorí, že naposledy mala družka boreliózu. Teraz je na návšteve u vnučky.
Prievidžanka je doma od júla, má problémy s chrbticou, kontrole sa nedarí dozvoniť sa zvončekmi pri vchode paneláku. Skúšajú susedku, tej sa však s kontrolou nechce spolupracovať. "Ak neotvára, asi nie je doma." Nakoniec kontrolórky do paneláku púšťa. "Ak zvoníte, nadávajú vám. Ak nezvoníte, povedia, že spali a nepočuli," hovorí Alena, kým v polminútových intervaloch zvoní a medzitým silno búcha na dvere. Až potom môže vyhlásiť, že doma nikto nie je.
O pár blokov ďalej býva pani, ktorú trápi ju žalúdok. Doma je už od januára s výnimkou dvoch septembrových týždňov. Kontrola ju už dvakrát nenašla doma - prvýkrát doniesla potvrdenie, že bola u lekárky, druhýkrát, že bola na pohotovosti. Dnes otvára, bez slova ukáže péénku a občiansky.
Kontrolórky majú skúsenosti aj s deťmi, niektoré sú poučené a vedia komu povedať, že otec či mama sú u lekára. "Raz otvorila stará mama, povedala, že syn je u lekára. Vzápätí ju vnuk opravil - babka, veď oco povedal, že príde až v piatok." Ukázalo sa, že otec si popri riadnom zamestnaní privyrábal ako vodič kamióna a práve bol na diaľkovej ceste.
Celé družstvo maródovalo
Kontrola klope na dvere manželov. Ona má problémy s chrbticou, on virózu. Domáci pán je podnikateľ, nechce ukázať péenku, argumentuje, že si ju predsa platí sám. "Podnikateľom platí od prvého dňa práceneschopnosti poisťovňa," dočká sa vysvetlenia. "Tak som zase múdrejší," hovorí. Medzitým budí manželku, aby sa ukázala vo dverách.
Od Nového roka platí prvých desať dní práceneschopnosti zamestnancom ich zamestnávateľ. Ak má podozrenie, že ju zneužívajú, väčšinou volá kontrolórom Sociálnej poisťovne - mnohí zamestnávatelia nemajú ako chorých skontrolovať. Podnety prichádzajú aj od anonymov, pohnevaných susedov, či od posudkových lekárov poisťovne, ktorí kontrolujú záznamy ošetrujúcich lekárov.
V Prievidzi poznajú aj prípad, keď péenku zneužíval zamestnávateľ. "Zo 100 zamestnancov bolo 80 chorých, vyzeralo to podozrivo, ako celé družstvo utiahnu 20 zamestnanci?" hovorí Alena. Prekvapenie zažili, keď väčšinu chorých našli v práci. "Jedna zamestnankyňa povedala, že už tri roky nemaródovala, my sme mali záznam, že za tie tri roky, bola chorá trikrát." Lekár takto pomáhal družstvu zlepšovať hospodárske výsledky.