Hoci agentúra Reuters s odvolaním na vysokého amerického predstaviteľa tvrdí, že Bush sa opakovane pýtal Putina na zmysel jeho reforiem, Moskva sa oficiálne tvári, že podobná téma pri obede vôbec nezaznela.
Minister zahraničia Ruska Sergej Lavrov odmietavo krútil hlavou, keď na neho novinári dorážali a chceli vedieť podrobnosti. Podľa Lavrova sa hovorilo len o problémoch Iraku, Afganistanu, Iránu a Blízkeho východu.
Niektoré nezávislé ruské noviny uštipačne naznačujú, že kritika, ktorá zaznela z úst Busha, bola taká jemná a diplomatická, že ju Putinov priamočiary ruský mozog vôbec nepochopil.
Čo presne sa odohralo počas 40 minút trvania schôdzky na najvyššej úrovni vedia len tí, čo boli prítomní. Jedna z odpovedí Putina na dotieravé otázky amerického prezidenta sa však na verejnosť dostala. "Ruské vedenie rozvíja demokraciu tak, ako si to vyžaduje mnohonárodnostný charakter obyvateľstva a obrovská rozloha našej krajiny," povedal ruský prezident, keď vysvetľoval, prečo gubernátorov jednotlivých oblastí nebudú voliť občania, ale podľa svojho výberu ich dosadí Kremeľ.
Údajne podnikol ešte pomerne podrobný exkurz do histórie a korene svojich špecifických demokratických reforiem odhalil nielen v stalinskej ére, ale aj v predchádzajúcom období.
Rozžiarené tváre a široké úsmevy oboch štátnikov, keď sa nechali spolu vyfotografovať v ponče za 750 dolárov, mali zdôrazniť, že vzťahy Moskvy a Washingtonu sú aj naďalej vrúcne. Zvlášť potom, čo Putin tak otvorene podporil Busha v jeho prezidentskej kampani. Centralizácia moci v Rusku a porušenie rovnováhy medzi jednotlivými vetvami moci však priamo odporuje americkým predstavám o demokracii a podľa amerických zdrojov sa Bush chce na ruské špecifiká, ktoré vedú Putina k uzurpovaniu moci vo svojich rukách, ďalej pýtať.
Ruskí politici aj verejnosť si z kritických slov amerického prezidenta robia ešte menej, než Putin a ministerstvo zahraničia. V Rusku stále platí, že kritika zo Spojených štátov politikovi na domácej pôde skôr zvýši popularitu.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME