FOTO - ARCHÍV
V šiestich rokoch čítala slabozrakému otcovi finančné spravodajstvo v novinách. V ôsmich si založila prvý bankový účet s úsporami z päťcentových mincí, ktoré dostávala od príbuzných za rôzne drobné láskavosti. V trinástich strážila rodinnú kasu. Vo veku 81 rokov zomrela ako najbohatšia žena Ameriky a tento rekord dodnes nikto neprekonal. Henrietta Howlandová Robinsonová sa narodila pred 170 rokmi, 21. novembra 1834, v New Bedforde v štáte Massachusetts. Volali ju Bosorka z Wall Street.
Jej rodina vlastnila početnú veľrybársku flotilu, nežila však okázalo. Jej matka bola neustále chorľavá, a tak sa malá Hetty odmala motala hlavne okolo otca. Po jeho boku objavila svet financií a biznisu a vytvorila si až chorobne pozitívny vzťah k peniazom.
Prvý raz sa to výrazne prejavilo po smrti otca, ktorého pochovala, keď mala 30 rokov. Napriek nevôli zvyšku rodiny po ňom zdedila aktíva za 7,5 milióna dolárov. To jej však nestačilo a rozhodla sa zabojovať aj o dedičstvo svojej tety Sylvie. Tá po smrti odkázala dva milióny charite a pre Hetty sa v poslednej vôli našlo len 65-tisíc dolárov. Hetty neváhala a vlastnoručne vyfabrikovala dokument, ktorý vyhlásila za skutočnú poslednú vôľu tety Sylvie. Údajne jej ho umierajúca nadiktovala na smrteľnej posteli. Súd sa vliekol päť rokov, kým Hetty definitívne prehrala. Medzitým však začala znásobovať svoje dedičstvo, keď investovala do podhodnotených vojnových dlhopisov.
Až do veku 33 rokov odmietala akékoľvek dvorenie mladých mužov, pretože bola presvedčená, že idú len po jej peniazoch. Vydala sa až v roku 1867 za bohatého biznismena Edwarda Greena. Aj ten však pred sobášom musel podpísať vyhlásenie, že si nerobí nárok na jej majetok. Hovorí sa, že šlo len o manželstvo z vypočítavosti, aby sa k Hettyným peniazom nedostala jej vlastná rodina.
Manželia sa presťahovali do srdca amerického biznisu - na newyorský Manhattan. Keď však Hetty začala čeliť žalobe za spreneveru, ktorú podali jej vlastní príbuzní, odišli do Londýna. Za Atlantik sa vrátili po tom, ako sa im narodil syn Ned a dcéra Sylvia. Manželstvo však nevydržalo a skončilo sa rozvodom. Hetty na neúnosnú mieru vystupňovala neustále hádky s manželom a svokrovcami.
Hetty Greenová mala na peniaze čuch a vedela, ako majetok mnohonásobne zveľadiť. Na rozdiel od iných úspešných obchodníkov však nežila v prepychu. Práve naopak. O jej životnom štýle koluje mnoho chýrov s rôznym stupňom dôveryhodnosti.
Na Manhattane prebývala v ubytovniach, kde ju týždenný nájom vyšiel na päť dolárov. Jej pracoviskom bola prázdna miestnosť v Chemical National Bank, ktorú jej banka zadarmo poskytla, pretože Hetty odmietala platiť nájom za kanceláriu. Sedávala na zemi obklopená papiermi, počítala výnosy a zostavovala ekonomické analýzy a predpovede. Jedávala buď koláče za pätnásť centov, ktoré si kúpila cestou do práce, alebo ovsenú kašu, ktorú si ohrievala na firemnom radiátore.
Doma nekúrila a nepoužívala teplú vodu. Až do roztrhania nosila tie isté čierne šaty, ktoré jej spolu s príkrou povahou vyslúžili prezývku Bosorka z Wall Street. Keď už bolo naozaj nutné šaty oprať, v čistiarni požiadala, aby sa venovali len spodnému lemu, ktorý sa vláčil po zemi.
Jej šetrnosť však nebola len neškodnou výstrednosťou. Pre ňu dokázala ohroziť aj najbližších. Keď si jej syn Ned poranil koleno na sánkovačke, odmietla zaplatiť 150 dolárov za ošetrenie a rozhodla sa ho vyliečiť doma. Keď sa koleno ani po dvoch rokoch nezahojilo, obliekla syna do handier a pokúsila sa ho dostať do bezplatnej nemocnice pre chudobných. Miestny lekár ju však spoznal a pýtal od nej peniaze. Hetty nazúrená odišla a pokračovala v domácom ošetrovaní. O niekoľko rokov neskôr Ned dostal gangrénu a nohu mu amputovali.
Šetrnosť a ostrá povaha sa prejavili aj na Hettynom vlastnom zdraví. Posledné roky života strávila po niekoľkých porážkach pripútaná na invalidný vozík. Hovorí sa, že osudnou sa jej stala mŕtvica, ktorú dostala, keď sa so slúžkou hádala o cenu mlieka.
Hetty Greenová zanechala aktíva za vyše 100 miliónov dolárov, čo pri súčasných cenách zodpovedá majetku za neuveriteľných 17,5 miliardy dolárov. Jej dve deti a zároveň dedičia sa povahou nepodali úplne na matku. Peniaze minuli, pričom významnú časť štedro venovali na dobročinné účely.
Zajtra - Izabela I. Kastílska