Ústredná volebná komisia označila za víťaza prezidentských volieb proruského premiéra Viktora Janukovyča. Opozícia výsledky považuje za podvod. Hovorí sa o občianskej neposlušnosti, generálnom štrajku. Mestá Kyjev a Ľvov výsledky odmietli uznať a za víťaza považujú Juščenka.
Ten vyzval ľudí, aby neodchádzali z ulíc a vydržali v mraze demonštrovať, až kým komisia nezverejní skutočné výsledky. "Viem, že pracujete, študujete, ale príďte brániť svoju slobodu a svoju budúcnosť, aby z Ukrajiny nevznikol jeden veľký kriminál," vyzvala ďalšia líderka opozície Júlia Tymošenková.
Atmosféra na kyjevských uliciach sa s pribúdajúcimi hodinami dramatizovala. Ľudia sú už unavení, z centra mesta však nechcú odísť. Postavili tu stanové mestečko a blokujú ulice, aby sa tam nedostali autá. Pomoc sľúbilo aj 5-tisíc taxikárov. Na Ukrajine to včera vyzeralo, že sa začína revolúcia.
Posledných sedem mesiacov strávil v hlavnom štábe Viktora Juščenka aj bývalý hovorca premiéra Dzurindu a riaditeľ televízie TA 3 Martin Lengyel. Včera už mal byť doma, revolúcia však zdržala aj jeho. "Teraz rozhodne ulica," povedal SME.
Mnohí sa boja, že proti ľuďom zasiahne polícia a vojská. V meste je údajne až 14-tisíc ozbrojencov, v uliciach ich však nevidieť. Večer sa ozval generálny prokurátor. Varoval organizátorov mítingov, že bezpečnostné zložky sú pripravené zasiahnuť.
Predstavitelia USA a Európskej únie hovoria o volebnom podvode. Podľa pozorovateľov OBSE voľby ďaleko zaostali za európskymi demokratickými normami. Jediný, kto voľby okamžite uznal, je Rusko, ktoré od začiatku stálo na strane Janukovyča.
V nedeľu večer, keď začali prichádzať prvé predbežné výsledky, to vyzeralo na relatívne jasné víťazstvo Juščenka. Opozícia oslavovala, nočný Kyjev sa premenil na veľkú oslavu.
Včera ráno však začala komisia zverejňovať čísla, ktoré zaváňali volebnou krádežou. Na niektorých miestach východnej Ukrajiny, kde je Janukovyčova bašta, prekročila účasť sto percent.
Ukrajinskí analytici sú skeptickí, že sa niečo zmení. "Je sympatické, že ľudia vyšli do ulíc, ale nebude to mať veľký vplyv," povedal jeden z nich pre SME, želal si však zostať v anonymite.
Ako vraj dopadli voľby
Janukovyč | 49,4 % |
Juščenko | 46,7 % |
Po sčítaní | 99,1 % hlasov |
Autor: MIREK TÓDAĽUBOMÍR GOMBOS, Kyjev