Miliardár Philip Anschutz kúpil hokejový tím Los Angeles Kings s cieľom vybudovať viacúčelovú halu v centre mesta. Populárna Staples Center je dejiskom zápasov NHL (na snímke TASR/AFP Jozef Stümpel z Los Angeles Kings ) i NBA (na fotografii TASR/AFP sa Kobe Bryant (vľavo) z tímu Los Angeles Lakers pokúša obísť Coreya Magetteho z mužstva Los Angeles Clippers), hostí boxerské duely, tenisové turnaje (naposledy Turnaj majsteriek WTA Tour) a ďalšie spoločenské akcie.
Hokejový biznis s nálepkou NHL sa v septembri tohto roka zastavil. O lockoute sa živo diskutuje nielen v zámorí, ale aj v Európe, kam smerujú nezamestnaní hráči. Na túto tému už bolo popísané hádam všetko. Renomovaný finančný magazín Forbes však vniesol do sporu medzi majiteľmi klubov a hráčmi trochu svetla. NHL síce krváca, ale vlastníctvo hokejového klubu je výnosná záležitosť, píše Forbes.
Bettman skresľuje čísla
Pred dvoma rokmi si vedenie ligy najalo audítora. Arthur Levitt jr, ktorý je bývalým predsedom Komisie pre cenné papiere (SEC), mal podrobne zmapovať finančné toky v prestížnej hokejovej súťaži. Výsledky tohto auditu používa šéf NHL Gary Bettman ako hlavný argument pri vyjednávaní s hráčskymi odbormi. Levitt zistil, že v dvoch posledných sezónach prerobili kluby NHL až 497 miliónov dolárov (2002/2003 - 273 mil. USD a 2003/2004 - 224 mil. USD). Redaktori Forbesu dospeli k podstatne odlišným číslam. V uplynulom ročníku bola strata klubov NHL iba 96 miliónov a rok predtým 123 miliónov.
Odkiaľ sa vzal taký výrazný rozdiel? Nie všetky výnosy súvisiace s hokejom majitelia priznali. Napríklad tím New York Islanders medzi výnosy zahrnul iba polovicu z 18 miliónov, ktoré získal od káblových televíznych spoločností. V Chicagu vyniesol prenájom luxusných lóží 15 miliónov. Táto suma však figuruje v účtovníctve štadióna a nie klubu Blackhawks. Zaujímavé je, že klub i štadión patria Williamovi Wirtzovi. Dve spoločnosti, jeden vlastník. To je iba stručný náčrt toho ako Bettman a spol. preháňajú. NHL je aj napriek katastrofickým scenárom výnosným biznisom.
Kings i Coyotes sú časťou mozaiky
Najlepším príkladom, ako sa vďaka hokeju dá dobre finančne zabezpečiť, je mužstvo Los Angeles Kings. Miliardár Philip Anschutz kúpil klub v roku 1995 za 113 miliónov. Hokejový tím však získal s cieľom vybudovať viacúčelovú halu v centre mesta. Dnes je populárna Staples Center dejiskom všetkých významných športových podujatí v Los Angeles. Okrem zápasov hokejovej NHL tu hrajú svoje stretnutia tímy basketbalovej NBA - LA Lakers a LA Clippers. Staples Center taktiež hostí boxerské duely, tenisové turnaje (naposledy Turnaj majsteriek WTA Tour), halový futbal a mnohé iné. K tomu treba ešte prirátať i koncerty a ďalšie spoločenské akcie.
Anschutz plánuje rozširovať svoje aktivity v okolí haly. Divadlo, hotel, reštaurácie, kancelárie a luxusné apartmány by mali vyrásť vedľa štadióna. Celkom slušný biznis na to, že hokejový klub hospodári so stratou. Tim Leiweke, šéf holdingovej spoločnosti AEG, ktorá vlastní Staples Center i klub Kings, v roku 2000 povedal: "Nebyť hokejového klubu, nič z toho by sa nezrealizovalo."
Obdobný projekt začali napĺňať aj v arizonskom Phoenixe. Pred rokom sa miestny klub Coyotes presťahoval do novej haly Glendale. Tú čoskoro obklopí sieť kín, butikov, hotelov a kancelárií. Podľa investičnej banky Allen & Co tento projekt prinesie v budúcom roku zisk 26 miliónov.
Káblovky s hokejom sú úspešnejšie
Ďalším spôsobom ako stratové hokejové kluby zarábajú pre svojich vlastníkov je spojenectvo s káblovými televíziami. Spoločnosť Comcast si dokázala vybudovať silné postavenie na trhu regionálnych športových kanálov aj vďaka klubu Philadelphia Flyers, ktorého je majiteľom. Flyers prerobili v minulej sezóne 4 milióny, profit Comcastu bol vyše 13 miliónov. Rovnako nažíva i kedysi slávny tím New York Rangers. Ten patrí telekomunikačnej spoločnosti Cablevision Systems. Okrem Rangers vlastnia i klub NBA New York Knicks a halu Madison Square Garden.
"Káblovky s hokejom sú úspešnejšie, ako tie bez neho," myslí si odborník na financie v športe Robert Tilliss. "Preto nie je prekvapujúce, že Stanley Kroenke, ktorý vlastní hokejový tím Colorado Avalanche i Denver Nuggets z NBA, spustil vlastný športový kanál," dodáva Tilliss.
Je jasné, že hráči s priemerným príjmom 1,8 milióna, neurobia žiadne veľkodušné rozhodnutie smerom k ukončeniu lock outu. Ak sa má hokej na zámorské štadióny vrátiť ešte v tejto sezóne, musí vedenie súťaže preukázať viac vôle a uviesť všetky zdroje príjmov majiteľov klubov.