Predseda Slovenského olympijského výboru odovzdal vodnej slalomárke Elene Kaliskej Zlaté kruhy SOV a Zlatý odznak MOV. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
BRATISLAVA - So staronovým predsedom a z tretiny obmeneným vedením vstúpilo slovenské olympijské hnutie do štvorročia pekinských Hier. František Chmelár z pozície šéfa varoval pred ilúziami, že v čínskej metropole bude slovenský šport automaticky taký úspešný ako tohto roku v gréckej.
Vo voľbách na sobotňajšom valnom zhromaždení nemal konkurenta - dostal 50 z odovzdaných 55 hlasov. Na miestach ostali aj dvaja podpredsedovia: Mária Mračnová pre olympijské aktivity a Vladimír Miller pre letné športy. Zimné bude po Júliusovi Dubovskom z postu podpredsedu patrónovať generálny sekretár hokejového zväzu Igor Nemeček. Šéfom štábu na turínsku zimnú olympiádu 2006 je zatiaľ iba provizórne, ale asi sa aj ním stane oficiálne. Vo výkonnom výbore je totiž jediným zástupcom zimného športu.
Renomovaní kandidáti biatlonu a lyžovania zrejme doplatili na obavy delegátov, že na prácu v exekutíve SOV nebudú mať čas - Juraj Sanitra je šéf zväzu aj reprezentačný tréner a Juraj Sinay zasa prezident Slovenskej rektorskej konferencie (hoci už iba pol roka). Vo výkonnom výbore nebude mať zastúpenie ani vodný slalom, náš olympijsky najúspešnejší šport. Naopak, prvý raz v ňom zasadne futbalista - Jozef Vengloš prešiel už v prvom kole. Vďaka koordinácii troch zväzov (basketbal, volejbal, hádzaná) sa to v treťom kole podarilo aj ďalšiemu zástupcovi kolektívnych hier, volejbalistovi Ľuborovi Halandovi.
Mračnová už nebude jedinou dámou v exekutíve - komisiu športovcov v nej reprezentuje bývalá tenistka Karina Habšudová. Navyše, za šéfku dozornej rady zvolili exsánkárku Máriu Jasenčákovú (za člena aj dvojnásobného olympijského medailistu v streľbe Jozefa Gönciho). Okrem Habšudovej, Vengloša a Halandu je nováčikom v exekutíve ešte kanoista Ľubor Štark, olympionik z Montrealu 1976. "Keby sa do nej dostal zástupca vodného slalomu a ešte jedného zimného športu, bolo by zloženie ideálne," komentoval Chmelár. Exekutíva je zabetónovaná na štyri roky. Plénum totiž napriek výhrade šéfa športových novinárov Tomáša Grosmanna schválilo návrh zmeny stanov, na základe ktorého ich vysielajúce subjekty nebudú môcť odvolať.
Výkonný výbor na prvom zasadaní na Chmelárov návrh vymenoval za nového generálneho tajomníka SOV Jozefa Libu. Bývalý sekretár organizačného výboru Svetovej zimnej univerziády 1999 a neskorší vedúci úseku športov SOV pôsobí v bruselskom aparáte Medzinárodnej federácie univerzitného športu. Od 1. februára 2005 nastúpi namiesto Martina Benka - tomu ako vedúcemu výpravy na OH 2000 v Sydney bol Liba zástupcom (v rovnakej funkcii pôsobil aj na ZOH 2002 v Salt Lake City).
Benko vo svojej poslednej správe hodnotil hospodárenie SOV za minulé štvorročie ako stabilizované - skončilo sa miernym prebytkom. Vlastné markentingové príjmy však v tomto roku zaznamenali dramatický prepad - z lanských 17,7 milióna na tohtoročných necelých štyri a pol milióna. Predseda Chmelár pripomenul, že podiel na tom má odstúpenie od dohody zo strany Slovenskej televízie. Keď vyslovil pochybnosť, že STV, vysielajúca relácie typu Slovensko hľadá Superstar, je ešte verejnoprávnou inštitúciou, zožal veľký potlesk.