BRATISLAVA - Niektorí ostali s otvorenými ústami, iní neverili vlastným ušiam. Na ďalšie obdobie očakávane potvrdený šéf Slovenského olympijského výboru František Chmelár na záver sobotňajšieho valného zhromaždenia pre mnohých neočakávane oznámil, že generálnym tajomníkom už nebude Martin Benko, ale Jozef Liba. "Jednomyseľne o tom rozhodol nový výkonný výbor," dodal.
Benkov koniec vo funkcii bol rovnako prekvapujúci ako nástup do nej pred vyše siedmimi rokmi. Prišiel ako športová nula. Okrem vtedajšieho olympijského šéfa Vladimíra Černušáka, ktorého sprvu oslovoval ujo, priateľa jeho otca, Liptáka s dobrou povesťou prinajmenej v lyžovaní, ho poznal azda len jeho predchodca vo svetovom lyžovaní desaťročia, známy Ján Mráz.
Dnes je však Benko členom exekutívy Európskych olympijských výborov, čo je jedna z najvyšších funkcií, akú Slovák zastáva vo svete športu. Učenlivý, jazykovo zdatný a sebavedomý úradník stúpal po rebríčku olympijskej slávy ako muž narodený na šťastnej planéte. Stal sa dokonca kandidátom na člena MOV, aj keď vzhľadom na trend jeho zoštíhľovania má minimálne šance na zvolenie.
"Som takisto prekvapený ako vy a väčšina pléna. Nemám k tomu viac čo povedať," zareagoval najskôr. Len čo mu pod nos strčili mikrofóny, stal sa zhovorčivejším: "Neviem si to vysvetliť. Na zasadaní sa predsa pozitívne hodnotila ekonomická aj medzinárodná oblasť, aj nové metódy, ktoré sme v sekretariáte zaviedli."
Elektronické médiá Benka vyhľadávajú. Rovnako aj on ich. Rád sa vyjadruje. Aj k veciam, na ktoré ako nevolený, na schôdzky exekutívy iba prizývaný činovník nemá mandát. Pred poslednou olympiádou ho svrbel jazyk a napriek dohode o embargu vyniesol na verejnosť výkonným výborom schválený počet olympionikov pred jeho predostrením valnému zhromaždeniu - a bol nepresný.
Chmelárovo vnútorné rozhodnutie vymeniť generálneho tajomníka v prípade, že ho zvolia za predsedu i na ďalšie štvorročie, však dozrelo až na olympiáde v Aténach.
"Nebolo to rozhodnutie dneška," priznal na tlačovej besede. "Je veľmi veľa dôvodov. Nechcem ich však rozmazávať. Úprimne vravím, že pán Benko urobil veľa dobrého, je schopný, ale - ako všetci - má aj negatívne stránky."
V televíznom prenose zo slávnostného otvorenia aténskych hier kamery zabrali Benka s dámskou spoločnosťou v lóži v okamihu, keď zvykli švenknúť štátnikov práve defilujúcej krajiny. To však bolo iba pikantné, nie rozhodujúce.
"Doplatil na prehnanú ambicióznosť, sebavedomie a zavše až arogantné správanie," tvrdí jeden z členov výkonného výboru. "Vždy prezentoval najmä seba a v Aténach to prekypelo," dodal ďalší. Ani jeden však nechcel výrok spojiť so svojím menom. Cyklistický mág Kamil Haťapka svojho času olympijskému vedeniu a zvlášť tajomníkovi vyčítal množstvo zahraničných "výletov". Benko sa bránil, že nie všetky boli na náklady SOV.
Cestovanie je jeho vášeň. Naznačuje to aj výrok "za sedem rokov som sa v SOV veľa naučil a vďaka mojej doterajšej práci som videl kus sveta a spoznal mnoho ľudí".
Sobotňajšiu prehru vzal Benko dôstojne. Ľuďom v pléne popodával ruky a poďakoval za spoluprácu. Pravdepodobne tušil, čo predseda zamýšľa, ale neveril, že sa na to odhodlá.
"Konflikt s predsedom? Vždy som bol jeho veľká pravá ruka. Nikdy mi nebolo nič vyčítané."
Napokon však priznal, že mali "iný názor na obsahové smerovanie".
"Na mnohé veci sme mali iné názory, ale že by o smerovaní, to počujem prvý raz," zareagoval sprvu prekvapene Chmelár.
S odstupom sa však korigoval: "Rozmýšľal som nad Benkovým výrokom. Asi mal pravdu. Nesúhlasil som s jeho technokratickou predstavou, aby olympijský výbor fungoval ako firma či obchodná spoločnosť. Mal by ostať demokratickou inštitúciou rešpektujúcou názory ľudí, ktorých nominovali jeho subjekty, a vážiacou si obetavosť dobrovoľníkov, ktorí olympizmu pomáhajú."
Benko je presvedčený o svojej pravde. Avizuje, že počas 37 dní dovolenky pripraví svoju víziu zásadných zmien, aké by mali nastať v slovenskom športe.
Viete si predstaviť, že by Benko pokračoval aspoň ako šéf predstavenstva olympijskej marketingovej spoločnosti? dostal otázku Chmelár.
"Viem si to predstaviť, ale neželám si to," odvetil rozhodne olympijský šéf. Benkova éra v SOV sa prinajmenej na istý čas skončila.
Benkove medzníky v SOV
1997: V športových kruhoch takmer úplne neznámy 38-ročný Benko sa na návrh predsedu SOV Vladimíra Černušáka stal generálnym tajomníkom.
1999: V SOV vznikla kríza, ktorá sa prejavila zhoršením vzťahov časti aparátu k dobrovoľným funkcionárom a vyvrcholila v zasadačke fyzickým napadnutím podpredsedníčky SOV Márie Mračnovej - subjekty olympijských aktivít verejne tvrdili, že najväčší podiel na jej vyvolaní má Benko.
2000: Viedol slovenskú výpravu na olympiáde v Sydney - ako prvý nevolený funkcionár vôbec. Nový predseda František Chmelár povedal, že sa to stalo naposledy.
2001: Benka zvolili za člena exekutívy Európskych olympijských výborov a len jeden hlas mu chýbal k postu generálneho sekretára - v rozpore so stanovami SOV však jeho kandidatúru schválil len výkonný výbor, nie valné zhromaždenie.
2002: Valné zhromaždenie zvolilo Benka v konkurencii Golonku a Mračnovej za kandidáta SOV na člena MOV, ten ho však odvtedy na členstvo nenavrhol.
2004: Nový výkonný výbor SOV sa Benkovi poďakoval za prácu a na funkciu generálneho sekretára vymenoval Jozefa Libu.