Teresa Borczová, Poľka unesená pred pár týždňami v Iraku, sa znenazdajky objavila v sobotu na tlačovke premiéra Mareka Belku vo Varšave. Podrobnosti jej oslobodenia nie sú doteraz známe. Hovorí sa však, že Poliaci za ňu zrejme zaplatili výkupné.
"Držali ma v čistej, vymaľovanej miestnosti. Mala som dobrú stravu, nechýbala mi voda ani toaletné potreby," hovorila ticho Borczová, ktorá má manžela Iračana a žije v Iraku viac ako 30 rokov. Počas tlačovej konferencie vyzerala pokojne a šťastne. Zdôraznila, že únoscovia sa k nej správali slušne. "Vysvetľovali to náboženskými dôvodmi," povedala.
Poľku uniesla Salafická brigáda Abú Bakra Siddika 28. októbra z jej domu v Bagdade. Za jej oslobodenie žiadali stiahnutie poľských vojakov z Iraku a prepustenie všetkých irackých žien zadržiavaných vo väzeniach.
Premiér Marek Belka vysvetľoval svoju neochotu prezradiť podrobnosti oslobodenia Poľky bezpečnostnými dôvodmi. "Na tejto akcii sa zúčastnili príslušníci mnohých služieb z niekoľkých krajín," povedal premiér Belka. Priznal tiež, že Borczová je v Poľsku od piatku večera. Akciu nechceli komentovať poľskí diplomati ani predstavitelia armády pôsobiaci v Iraku.
Poľskí profesori arabistiky sa však zhodujú, že poľská vláda najpravdepodobnejšie zaplatila výkupné. Mal by to dosvedčiť pokojný priebeh oslobodenia ženy. "Únoscovia si boli vedomí, že ich hlavnú požiadavku (odchod vojakov) nikto nesplní. Vedeli však, že môžu získať nejaké iné výhody," tvrdí profesor Marek Dziekan.
"Keby bola pri oslobodzovaní nejaká vojenská akcia, tak by to určite bolo viac dramatické. Žiadna dráma však nebola viditeľná v správaní sa pani Borczovej ani premiéra," hovorí zase profesor Janusz Danecki. Podľa oboch odborníkov nie je zaplatenie výkupného nič zlé. "Je to predsa naša občianka," tvrdí Danecki.
"Je to pocit úľavy, radosti a šťastia," priznávali sestry oslobodenej Poľky Iwona a Lucyna. Predpokladajú, že už sestru nepustia naspäť do Iraku.
Iracké voľby budú 30. januára
BAGDAD - Iracké parlamentné voľby budú 30. januára na budúci rok. Oznámil to člen volebnej komisie Faríd Ajar. Začiatkom novembra Irak udával ako možný termín 27. január.
Irackí sunniti chcú voľby bojkotovať a presadzujú odklad, väčšinoví šíiti naopak žiadajú, aby sa januárový termín dodržal. Ajar poprel správy, podľa ktorých vyslanec OSN Lachdar Brahímí vyjednáva s irackými stranami a hnutiami o eventuálnom odklade. Potvrdil tiež, že voľby budú aj v nepokojnom sunnitskom trojuholníku. Predtým sa totiž špekulovalo, že v najnebezpečnejších častiach Iraku voľby nebudú. Práve tam sa počas víkendu odohrávali najťažšie boje s desiatkami obetí. Pri týždňovej ofenzíve vo Fallúdži sa teraz bojuje v sunnitských častiach Bagdadu, v Mosule a Ramádí. Na budúci týždeň sa má začať operácia proti povstalcom v mestách stredoirackej provincii Babylon. (čtk)