Na Ukrajine bola vysoká volebná účasť. Volili všetky vejové kategórie. FOTO- REUTERS |
Po desiatich rokoch vlády prezidenta Leonida Kučmu prežíva Ukrajina najdramatickejšie voľby.
Okolie premiéra Viktora Janukovyča sa v posledných týždňoch snažilo vyvolať atmosféru, že opozícia pripravuje revolúciu. Naopak opozícia, na čele s Viktorom Juščenkom, obvinila vládu, že zastrašovala voličov. Všetkým je jasné, že tieto voľby rozhodnú o budúcnosti Ukrajiny. Nikto však netušil, ako sa to naozaj skončí.
"Ako som predpokladal, boli to najšpinavšie voľby v histórii Ukrajiny. Za celých desať rokov som nedovolil nestabilitu, nedovolím ju ani teraz. Revolúcia nebude," povedal Kučma počas volebného moratória v sobotu večer v televíznom vystúpení, v ktorom nepriamo podporil svojho kandidáta - Janukovyča.
Na lídra opozície Juščenka čakali ľudia a novinári v prvom kyjevskom volebnom okrsku viac ako hodinu. Všetkým bola zima a všetci mali na sebe niečo oranžové. Dokonca aj niektorí novinári. Keď Juščenko vychádzal z volebnej miestnosti skandujúci dav ho obklopil a takmer ušliapal.
V tom čase sa už k novinárom začali dostávať informácie, že aj v druhom kole sa zopakovalo množstvo porušení zákona. Podvody sú asi jediná vec, na ktorej sa dohodnú juščenkovci aj janukovyčovci.
"Zopakovali sa tie isté porušenia, akurát ich bolo oveľa viac," povedal Ihor Popov, predseda Výboru voličov Ukrajiny. V tlačovom stredisku u Janukovyča dokonca ukazovali farebnú mapu s červenými oblasťami, kde boli údajne narušené voľby.
Parlament vo štvrtok prijal zákon, ktorý s okamžitou platnosťou zakázal používanie voličských preukazov, aby sa v druhom kole nezopakovala situácia z kola prvého, keď niektorí ľudia volili viackrát. Kučma však zákon neprijal, a tak sa situácia zopakovala aj včera.
"V Ľvove hlasovala staršia žena až dvadsaťdvakrát. Vždy s iným občianskym preukazom," povedal Stepan Havryš, Janukovyčov zástupca v Ústrednej volebnej komisii.
Do Kyjeva v predvečer volieb zavítali aj predstavitelia opozície z Gruzínska, Bieloruska a Moldavska. "Vidíme obrovský tlak na voličov, ale situácia s Bieloruskom je úplne iná. Ľudia môžu naozaj rozhodnúť o svojej budúcnosti, v uliciach cítim tú energiu slobodných ľudí," povedal Zmicer Bandarenka, šéf bieloruskej iniciatívy Charta 97.
Na hlavnom Námestí nezávislosti pri bulvári Chreščatyk sa začali zbiehať mladí ľudia, kde opozícia pripravovala živý koncert a paralelné sčítavania hlasov. Ukrajina čakala na pomarančovú revolúciu.
Autor: MIREK TÓDALUBOMÍR GOMBOSKyjev