BRATISLAVA - Len šesť týždňov pred tým, čo sa začne sporiť na penziu, vypukol spor o ústavnosť dôchodkovej reformy. Predseda Smeru Robert Fico včera vyhlásil, že to, že jedna skupina občanov si bude musieť na dôchodok šetriť a druhá nie, je v rozpore s ústavou. Minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník to považuje za nezmysel.
Šetriť si na dôchodok budú musieť všetci tí, ktorí sa po prvý raz do dôchodkového systému zapoja niekedy po 1. januári 2005. To sú terajší študenti 2. alebo 1. ročníka strednej školy a mladší. Všetci starší od nich sa budú môcť rozhodnúť, či si na dôchodok šetriť, alebo nie. "Nerešpektuje sa rovnosť pred zákonom," tvrdí Fico.
Kaník pripomína, že dôchodkové sporenie je súčasťou systému, ktorý je povinný všade vo svete. Ak by povinný nebol, dôchodkové zabezpečenie by bolo úplne dobrovoľné, teda "bez akejkoľvek istoty" mať dôchodok, "čo je od ľavicovej strany Smer značne kuriózny názor".
Smer chce v januári predložiť návrh novely, ktorou sa má všetkým umožniť rozhodnúť sa, či si na dôchodok šetriť, alebo nie.
Podpredseda HZDS Anton Blajsko návrh Smeru nepozná, no myslí si, že "rozhodovať sa" je právom každého občana, lebo "on rozhoduje o svojom osude". V dôchodkových zákonoch je toho podľa neho viac, čo zaváňa protiústavnosťou.
Čo ak by návrh Smeru prešiel? Michal Horváth z Rady riaditeľov Sociálnej poisťovne sa domnieva, že keby významná časť tých, ktorí si majú na dôchodok sporiť, toto neurobila, štátu by robilo podstatne väčšie problémy vyplácať dôchodky. "V období, keď u nás bude vrcholiť demografická kríza (okolo roku 2030), by sa mohlo stať, že na výplatu dôchodkov nebude dosť zdrojov". To by podľa neho asi viedlo k zníženiu dôchodkov.
Podľa Martina Chrena z Nadácie F. A. Hayeka by to súčasný systém výrazne nezmenilo, "pretože pre mladých ľudí je omnoho výhodnejšie zapojiť sa do dôchodkového sporenia". Spomalilo by to však podľa neho prechod "od terajšieho - bankrotujúceho - systému k novému". Návrh Smeru do systému "vnáša riziko, neistotu a politické vplyvy - čo sú práve faktory, ktoré sa dôchodková reforma snažila odbúrať".
Ďalšiu "úpravu" dôchodkového systému Fico zamýšľa urobiť, ak by sa Smer podieľal na vláde. Ani nie pred dvoma týždňami denníku SME povedal: "Nemôžeme urobiť také zmeny, ktoré by celý systém otočili o 180 stupňov. Podstata reformy teda zostane."