BRUSEL - Európska únia uznala, že náklady na dôchodkovú reformu by sa nemali brať do úvahy pri posudzovaní schopnosti krajiny prijať euro. Rozhodnutie únie je dôležité pre všetky krajiny, ktoré sa usilujú o vstup do eurozóny a musia tak vykázať najviac trojpercentný schodok verejných financií vo vzťahu k výkonu ekonomiky. Dôchodková reforma podľa niektorých ekonómov síce zvyšuje schodok, no nie je to výdavok, ktorý zvyšuje zadlženosť krajiny.
Pre Slovensko však rozhodnutie únie prichádza prineskoro na to, aby mohlo ovplyvniť plánované prijatie eura v roku 2009. Podľa ministra financií Ivana Mikloša (na snímke TASR) to znamená, že Slovensko bude mať euro o jeden rok neskôr, ako keby sa náklady na reformu do schodku započítavali. "Takže z tohto hľadiska nám síce Ecofin (Rada ministrov financií EÚ) dal za pravdu, ale z praktického hľadiska to pre nás aj tak neznamená, že by sme mohli vstúpiť o ten rok skôr," doplnil Mikloš.
Slovensko dlho úniu presviedčalo, aby sa náklady na dôchodkovú reformu nezapočítavali do rozpočtového deficitu. Holandský minister Gerrit Zalm po utorkovej diskusii dospel k záveru, že s dôchodkovou reformou by sa malo "zaobchádzať osobitne" a prisľúbil, že sa tým bude únia ďalej zaoberať. (tasr)