FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Vo vláde sa už takmer dohodli na tom, ako budú ministri spolupracovať s poslancami eurovýboru. Spor je ešte stále v tom, či budú môcť poslanci eurovýboru chodiť na vládu a ministerstvá, keď tam budú rokovať o zákonoch týkajúcich sa Európskej únie.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) je proti tomu. Vicepremiér Pál Csáky (SMK) je naopak za to, aby sa mohli poslanci podieľať na príprave vládnych zákonov.
Predseda eurovýboru Tibor Mikuš z HZDS mieni takúto právomoc eurovýboru využiť, keď pôjde o "konfliktné témy". Mikuš to povedal v utorok vo vládnom hoteli Bôrik po prvom stretnutí eurovýboru s ministerskou radou vlády pre záležitosti Európskej únie.
Podľa ústavy môže eurovýbor zaviazať ministra, aký názor má prezentovať na rokovaniach Európskej únie.
Ďalší spor sa týka len vlády a ide o to, či môže vláda zaviazať ministra, aby v únii presadzoval jej kolektívny názor, ak by bol iný ako názor samotného ministra.
Lipšic naďalej nesúhlasí s tým, že vláda môže ministra k niečomu takému zaväzovať, kým k tejto veci neprijme zákon.
Csáky si naopak myslí, že "rokovací poriadok dáva aj teraz možnosť usmerniť každého člena vlády". Podľa neho ide o to, aby každý člen vlády na rokovaniach nezastupoval osobný názor, ale názor vlády a parlamentu.
Definitívne by mal tento spor vyriešiť až nový zákon na budúci rok.
Bôrik: najskôr komunisti, potom demokrati
Ministri a členovia eurovýboru sa na Bôriku stretli symbolicky - deň pred 15. výročím nežnej revolúcie.
Hotel Bôrik patril do roku 1989 medzi najluxusnejšie hotely na Slovensku a pohlavárom bývalého komunistického režimu ponúkal maximálny komfort. Bežný človek sa nikdy do vnútra hotela, z ktorého je vynikajúci výhľad na Bratislavu, ako hosť nedostal.
Preto boli medzi funkcionármi obľúbené i miestna reštaurácia a bar.
Za socializmu v hoteli bývali štátne návštevy, najmä zo spriatelených krajín socialistického bloku. Býval tam však napríklad aj iránsky šach. V hoteli sú štyri trojpodlažné apartmány, ale aj bežné izby pre "nižších úradníkov". Tie dnes využívajú zamestnanci Úradu vlády, ktorí za mesiac bývania v nich zaplatia niekoľko stoviek korún. (rk)