Pionierov spred pätnástich rokov by skupinka Japoncov v meste prekvapila. Teraz mohli byť prekvapení Japonci. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
"Včasným príchodom do práce zasadíme zdrvujúci úder americkým agresorom." Takéto a mnohé ďalšie heslá viseli v hlavnom stane, kde si ľudia mohli kúpiť nové rifle z Tuzexu, mandarínky (banány budú až o týždeň) alebo mäso a údeniny.
"Ľudia boli k sebe takí milší a družnejší, neštval sa každý len za peniazmi a za bohatstvom," povedala 72-ročná pani.
Do reproduktorov hrala sovietska hymna alebo internacionála. "Teraz, keď som počula tú sovietsku hymnu, tak som si uvedomila, že to je zabudované v človeku na celý život," povedala 55-ročná Eva.
Ľudia podľa nej neboli milší, pachtili sa namiesto za peniazmi za niečím iným. Podľa jej manžela Miroslava si ľudia ubližovali rovnako ako teraz, akurát nešlo o peniaze, ale skôr o existenčné záležitosti a budúcnosť.
Organizátor happeningu Maroš Kemény povedal, že ho zorganizovali, aby mladí ľudia nezabudli, ako to tu pred pätnástimi rokmi vyzeralo. "Mnohí už zabudli, že pred pätnástimi rokmi nemohli mať vlasy dlhšie ako pätnásť centimetrov, nemohli vycestovať do zahraničia a podobne."
Pozrieť sa prišiel aj kňaz Ján Krstiteľ Balázs. "Som rád, že si aj takto humorne zaspomíname, ale tieto dni prežívam v dvojznačnosti." Balázs je smutný, že krajina je po 15 rokoch skorumpovaná, že "bývalí agenti a spolupracovníci ŠtB a komunizmu sú vo vysokých funkciách a štátom dotované zločiny nie sú potrestané." (mož)