Hlavný záujemca o kúpu reprezentačného stánku Slovenský futbalový zväz totiž ponúka Slovanu málo peňazí. Oficiálne je to 150 miliónov korún, lenže zväz si nárokuje zohľadniť aj niektoré pohľadávky, ktorými sú najmä minulé investície do štadióna, takže reálne by ŠK Slovan zinkasoval len okolo sto miliónov.
"So zväzom sme rokovali v najsilnejšom zložení. Nezhodli sme sa však na konečnej verzii predaja, preto sme termín ukončenia rokovaní presunuli o týždeň," povedal podpredseda dozornej rady ŠK Slovan Roman Dubeň.
Nový daňový záväzok
Keďže daňový úrad vykonáva v klube jednu finančnú kontrolu za druhou, po splatení záväzku 31 miliónov korún, čo sa Slovanu podarilo vďaka peniazom za prestup Róberta Vitteka, visí zo strany štátu ďalšia hrozba. Daňoví úradníci vyčíslili klubu dlh ďalších sto miliónov za záväzky z dávnejšej minulosti. "Keby sa v každom klube vykonala taká kontrola ako na Slovane, istotne by sa našli nezrovnalosti podobného rozmeru. Je to podľa mňa vrcholne nespravodlivé. Štát kope do zdochýnajúceho koňa namiesto toho, aby pomohol pri športovom raste 400 mladých slovanistov. To, že nám odpustili penále pri 31 miliónoch, teraz vlastne už nič neznamená. Pri vyrubení daní nám neuznávajú výdavky, lebo vznikli ešte počas činnosti Slovana ako občianskeho združenia," hovorí právny zástupca ŠK Slovan Milan Valašik. Na obhajobu štátu však treba priznať, že podľa zákona je občianske združenie nezisková organizácia, ktorej sa drvivá väčšina výdavkov pri zdaňovaní neuznáva.
Zubami-nechtami proti konkurzu
"Keby som bol sebecký, dal by som Slovan do konkurzu, ja však chcem, aby peniaze dostali hráči, tréneri, pracovníci na Slovane, ktorí ich stále nemajú. Je to však ťažké, ďalšie prostriedky musia skončiť v rukách štátu. To málo, ktoré by mohol štát dať do športu, dať nechce. Však doň nedáva takmer nič," myslí si Valašik, bývalý prezident Sparty Praha.
Zákonu sa však nevyhne ani on, ani klub. Ak daňový úrad nariadi zaplatiť záväzok, klub si to musí stanoviť ako prioritu. Znamená to, že všetky peniaze za predaj, ktoré by Slovan dostal od zväzu, by skončili v rukách štátu. A opäť sme v začarovanom kruhu a starom dlhu okolo 200 miliónov korún, ku ktorému takto pribudol nový stomiliónový.
Ak Slovan spomínanú sumu na dane zaplatí, jeho fanúšikovia vraj plánujú podať trestné oznámenie na všetky športové kluby, aby rovnako prísnu kontrolu vykonali daňové úrady aj u nich.
Spolu je päť kupcov
O Slovan sa oficiálne zaujíma päť kupcov. Dvaja chcú iba štadión, dvaja by brali štadión aj klub, jeden len klub. Majetková účasť spomínaných subjektov, ktoré nechcú byť menované (s výnimkou SFZ, ktorý už rokovania začal), je zahraničná aj slovenská. "Je ťažké najprv predať štadión a potom sa o to snažiť so zadlženým klubom. Ak zväz svoju ponuku nezvýši, budeme pravdepodobne musieť začať rokovať s ďalším záujemcom. Je pravda, že všetky ostatné ponuky sú finančne výhodnejšie," prezradil Valašik.
"Deklarovali sme, že naša ústretovosť voči zväzu je veľká aj napriek ponúkanej sume. Boli by sme veľmi neradi, keby sa rokovania naťahovali. Aj s trénerom Zaťkom sme sa zhodli, že chceme Slovan vidieť naspäť v prvej lige čo najskôr," želá si Dubeň, ktorý uznáva chybu v odchode talentovaných hráčov Hamšíka a Pirošku. "Nemôžeme však hovoriť o vážnych odchodoch, lebo spomínaní hráči majú 17 rokov. V každom prípade bude nový majiteľ musieť nakúpiť kvalitné posily," dodáva Dubeň. Z hľadiska perspektívy pravdu istotne nemá, peniaze za predaj spomínaných mladých hráčov (vraj ich klub ešte nedostal) môžu v súčasnej situácii slúžiť len na plátanie prevádzkových dier, istotne nejde o veľké sumy. "Všetci seriózni záujemcovia o klub deklarujú posilňovanie kádra nákupom posíl," pridáva k predstavám o budúcnosti Valašik.
Mesto vstupovať nebude
Na verejnosť sa v nedávnej minulosti dostali informácie, že do Slovana chce vstúpiť mesto. Nie je to pravda. "Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský mi povedal, že mesto do klubu vstupovať nebude. Chce mu však pomôcť iným spôsobom. Je ochotné poskytnúť pozemky, ktoré by na Tehelnom poli získalo výmenou pozemkov, ktoré vlastní pod štadiónom na Interi," prezradil Valašik.
V súčasnosti sú už teda všetky potrebné predpoklady na predaj splnené. Štadión Slovana v čase záujmu nemeckého podnikateľa Daniela Jammera vo februári podľa papierov vraj ani neexistoval! Dnes je už riadne zapísaný v katastri, zbavený všetkých exekúcií. Ostalo už len jediné bremeno - záložné právo daňového úradu.
Dlhy Slovana
(spolu okolo 300 miliónov Sk)
- voči Daňovému úradu Bratislava III
- voči hráčom, trénerom, ostatným pracovníkom
- tri pôžičky od právnických osôb (vrátane SFZ)