Na oficiálnu oslavu na Námestí SNP prišlo v utorok niekoľko stoviek ľudí vrátane premiéra Mikuláša Dzurindu.
Včera vyšli do ulíc Bratislavy "pionieri", ktorých zorganizovala Občianskodemokratická mládež ako vtipnú "Spomienku na absurditu".
Naopak, celkom vážne demonštrovalo včera asi 300 študentov proti školskej reforme a poplatkom na vysokých školách. Minister školstva Martin Fronc im odkázal, že je to pomýlené a nemorálne zneužívanie spomienky na November.
V utorok sa v bratislavskom "Véčku" aktéri vtedajších udalostí síce zhodli na tom, že najdôležitejšia je dnešná sloboda, ale preli sa o to, "kde sa stala chyba", že súčasnosť nie je lepšia.
Fedor Gál povedal, že zakladatelia VPN vedeli síce veľmi dobre pomenovať zlyhanie minulého režimu, ale mali len slabú predstavu o riešeniach do budúcnosti. László Szigeti pripomenul, že kým v okolitých krajinách v novembri 1989 už vládli iné pomery, "my sme žiadali iba dialóg".
"Politicky sme pripravení neboli, ale mentálne predsa len akýmsi spôsobom áno," povedal Peter Zajac.
Ján Budaj si myslí, že VPN doplatila na to, že sa dôkladne neporátala s komunistami. Jedným z dôsledkov je podľa neho to, že neslušnosť sa stala normou a ponovembrová politická korupcia predstihla všetko, čo sa dialo v minulom režime.
Podľa Zajaca sa krajina v oblasti verejnej etiky "začína nápadne podobať na to, čo bolo v komunizme".
Gál slovenskému "fňukaniu" nerozumie, lebo z jeho - dnes českej - perspektívy nám vraj je čo závidieť. Napríklad to, že kým v Česku "sa o reformách kecá, tu sa realizujú".
Všetci sa však zhodli, že dôležitá je predovšetkým možnosť slobodne sa vyjadrovať. "Môžem robiť to, čo sa mi páči. Je to úžasné," povedal Szigeti. Peter Tatár mieni, že aj keď sa o ľuďoch hovorí, že sú nespokojní, "v zásade nie sú nešťastní".
Autor: joč