Pri voľnom výstupe do vesmíru sa Jim Voss prejavil ako ťarbák a pustil niektoré predmety do nekonečného priestoru, napísala včera agentúra AP. Nejde však o žiadnu tragédiu, informujú pozemné zdroje amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). V prvom prípade sa na voľnú plavbu do vesmíru vydal balík s detekčným zariadením vybraným z Discovery: Voss sa ho snažil dočiahnuť a zadržať ho, ale neuspel. Našťastie jeho kolegyňa Helmsová pohotovo použila žeriavovú „ruku“ používanú na montážne práce vo vnútri stanice a vzďalujúci sa balík zachytila.
O niečo neskoršie Vossovi „spadol“ montovaný nosný dielec jednej z prístrojových platforiem, ten však už nezadržateľne opustil dosah stanice a stal sa súčasťou „vesmírnych smetí“, ako sú nazývané rôzne súčiastky nosných rakiet, krytov a družíc obiehajúcich samostatne zemeguľu. Podľa NASA sa však nestalo nič tragické, pretože na palube raketoplánu je rovnaká náhradná súčiastka.
Helmsová ako prvá žena v stálej posádke ISS prejavila v nedeľu pri výstupe svoju neskalenú náladu. Priplávala zvonku k okienku vesmírnej stanice a zaťukala naň s otázkou: „Haló, je niekto doma?“ Keď sa nikto v okienku neobjavil, dožadovala sa ďalej Usačova: „Kde je môj veliteľ Jurij?“
Ten však zatiaľ riešil odovzdávanie stanice s doterajším veliteľom Billom Shepherdom. Jeho posádka strávila na medzinárodnej stanici 130 dní a aj nová posádka tu má pracovať asi päť mesiacov do polovice júla. Usačovov tím už stanicu pozná, pretože ju krátko navštívil minulý rok na jar. Vtedy však mal ISS len dve obytné „miestnosti“, teraz sú to už štyri.
Raketoplán Discovery s vlastnou posádkou, ktorý zostane pri ISS päť dní z 12-denného letu, priviezol tiež prvý modul z Európy, taliansky Leonardo. Ten sa však vráti po ukončení misie s raketoplánom späť na Zem. Leonardo je určený na dopravu zariadenia a k vedeckým pokusom v americkom laboratóriu Destiny. Pre tento let je modul vybavený predovšetkým experimentálnym prístrojom, ktorý umožní skúmať, ako sa život vo vesmíre odráža na stave ľudského tela.
(čtk)