
Ozbrojenec z radov etnických Albáncov by nerád videl na kosovsko-srbských hraniciach juhoslovanských vojakov. FOTO - REUTERS
ch hraniciach. O posilnení hraníc juhoslovanskou armádou, kde operujú albánski separatisti, vo švrtok hovoril generálny tajomník NATO George Robertson.
„Pokračujeme v úsilí o dosiahnutie prímeria. Myslím si, že musíme byť všetci trpezliví,“ vyhlásil zvláštny zmocnenec NATO v Kosove Feith včera potom, čo viac ako dve hodiny rokoval v Bujanovaci so srbským vicepremiérom Nebojšou Čovičom.
Vyslanec oznámil, že stretnutie so zástupcami Oslobodzovacej armády Preševa, Medvedja a Bujanovaca (UCPMB) v priebehu včerajška neplánoval, pretože albánska strana nebola na ne pripravená.
Podľa Petra Feitha však kontakty s Albáncami budú skoro obnovené a zdôraznil, že dohoda o prímerí by mohla byť čoskoro úspešne uzavretá. „Máme nádej,“ povedal, avšak bližšie detaily uviesť odmietol.
Albánci a Srbi mali uzavrieť prímerie pod záštitou NATO v sobotu, ale povstalci si vyžiadali ešte čas „na konzultácie“. Albánci nechcú súhlasiť hlavne s tým, aby NATO povolilo juhoslovanskej armáde vrátiť sa na určité úseky bezpečnostnej zóny medzi Kosovom a Srbskom. Tie sú v súčasnosti pod kontrolou kosovských rebelov.
Veľvyslanec Feith strávil celú sobotu s kosovskými poľnými veliteľmi v zalesnených a skalistých oblastiach južného Kosova. K dohode však nedospel. UCPMB označili srbský návrh o umiestnení juhoslovanskej jednotky v albánskej obci Trnava, ktorú sa im podarilo minulý mesiac obsadiť, za neprijateľný. UCPMB by podľa nich v Trnave nemohla garantovať bezpečnosť juhoslovanských vojakov a policajtov.
O návrate srbských vojakov nechcú kosovskí politici ani počuť. Predseda PBDSH Faziliu včera povedal, že Albánci žijúci na juhu Srbska už stratili dôveru v srbskú armádu a políciu. Podľa podpredsedu PDD Nasufiho by mala byť celá oblasť demilitarizovaná a následne by sa mala vytvoriť nová polícia, ktorá by vytvárala lepšie podmienky pre dialóg medzi znepriatelenými stranami.
Nepokoje v Preševskom údolí trvajú od konca novembra, kedy albánski povstalci obsadili niekoľko dedín obývaných Albáncami. V incidentoch so srbskou políciou už prišlo o život okolo 30 ľudí.
(čtk, tasr, peb)