žne 14 percent opýtaných.
Podľa agentúry preto rastie záujem o vlastné dôchodkové zabezpečenie. Takmer polovica populácie, ktorá sa v súčasnosti ešte na dôchodok samostatne nezabezpečuje, tak plánuje urobiť. Údaje vyplývajú z prieskumu, ktorý agentúra urobila vo februári tohto roka na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov.
Záujem o dôchodok
"Odhliadnuc od pripravovanej dôchodkovej reformy, v posledných rokoch nastal na Slovensku výrazný posun v myslení pracujúcich. Výsledky prieskumu ukazujú, že stále väčšiu časť populácie trápi, ako bude zabezpečená na dôchodok," konštatuje GfK Slovakia. Dodáva, že obavy o finančné zabezpečenie rastú spolu s vekom. Zatiaľ čo z ľudí do 30 rokov vyjadrilo znepokojenie nad dôchodkom len približne 18 percent, vo veku 50 až 59 rokov to bolo až 61 percent opýtaných.
Podľa agentúry je pre zvyšujúci sa záujem priestor okrem povinného i pre dobrovoľné dôchodkové poistenie, alebo inú formu sporenia. V súčasnosti sa dobrovoľne zabezpečuje na dôchodok viac ako pätina populácie. Polovica tak plánuje v budúcnosti urobiť, 30 percent o tom nerozmýšľa. Ideálnym vekom, kedy je vhodné začať s odkladaním si na dôchodok je podľa respondentov 25 až 35 rokov. V skutočnosti tak však urobia až o desať rokov neskôr.
Vedie životné poistenie
Najvyužívanejšou formou sporenia na dôchodok je životné poistenie, nasleduje doplnkové dôchodkové poistenie. Až výrazne za nimi pracujúci uprednostňujú stavebné sporenie, sporenie na vkladnú knižku, na termínovaný, prípadne bežný účet v banke. Takmer deväť percent opýtaných si odkladá na dôchodok investíciou do kúpy pozemku, domu alebo bytu.
Značný záujem o individuálne sporenie na dôchodok dokladá i počet pracujúcich, ktorí plánujú vstúpiť do druhého piliera dôchodkového zabezpečenia. Podľa GfK Slovakia tak zamýšľa urobiť pri-bližne milión ľudí. Je to približne 40 percent z celkovej pracujúcej populácie. "Najväčším lákadlom pre zaradenie sa do nového systému je perspektíva vyššieho dôchodku, možnosť rozhodnúť sa pre skorší odchod do dôchodku a v neposlednom rade aj skutočnosť, že dôchodca už nebude úplne závislý od štátu a jeho dôchodok bude v takej výške, na akú si nasporí počas aktívneho života.
Málo informácií
GfK Slovakia však upozorňuje na nízku informovanosť o dôchodkovej reforme. Vyplýva to z jej posledného prieskumu, ktorý urobila v auguste. Len šesť percent opýtaných označilo svoju informovanosť o dôchodkovej reforme za uspokojivú. Zhruba 44 percent disponuje podľa ich vyjadrenia len základnými informáciami. Ďalších 43 percent nemalo žiadne informácie, sedem percent o reforme vôbec nepočulo.
O slabej informovanosti svedčí i to, že len menej ako desatina budúcich potenciálnych sporiteľov vedela rozlíšiť medzi prvým a druhým pilierom nového systému, vedela odkedy bude možné do neho vstúpiť a ktoré finančné spoločnosti sa uchádzajú o správu dôchodkových účtov. Viac ako polovica respondentov nevedela, či patrí medzi tých, ktorí sa budú môcť o vstupe dobrovoľne rozhodnúť alebo nie.
Za najzávažnejší nedostatok v informovanosti agentúra označila neznalosť pôvodu peňazí, ktoré bude možné odkladať na dôchodkový účet. Takmer tretina opýtaných sa domnievala, že pôjde o vklad sporiteľa navyše oproti súčasným odvodom alebo o kombináciu so súčasnými odvodmi. Len niečo viac ako pätina správne vedela, že pôjde len o presmerovanie súčasných odvodov. Až 42 percent nevedelo k tejto otázke zaujať žiadne stanovisko. Táto situácia sa však vzťahuje na obdobie pred začiatkom kampaní dôchodkových správcovských spoločností, ako i štátnej informačnej kampane, odkedy sa informovanosť pravdepodobne zlepšila.
Urýchliť rozhodnutie
Spomedzi fondov, v ktorých si bude možné sporiť, by mal podľa prieskumu najväčšiu popularitu vyvážený fond, za ním nasledoval rastový fond a len 15 percent opýtaných by si vybralo najbezpečnejší, konzervatívny fond.
Väčšina tých, ktorí sú o vstupe do druhého piliera jednoznačne rozhodnutí, uvažuje o uzatvorení zmluvy, hneď ako to bude možné. Tí, ktorí ešte nie sú úplne rozhodnutí, plánujú počkať, niektorí až do konca jeden a polročného obdobia možného na vstup. Dôchodkové správcovské spoločnosti sa však ich rozhodnutie budú pravdepodobne snažiť urýchliť. "V snahe minimalizovať náklady na intenzívnu komunikáciu sa budú snažiť presvedčiť potenciálnych sporiteľov, aby uzavreli zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení čo najskôr," konštatuje agentúra. (pa)
Zdroj: GfK