Za silnú stránku dôchodkovej reformy na Slovensku je možné považovať systém dvojpilierovosti (resp. trojpilierovosti, kde druhý - povinný a tretí - dobrovoľný pilier sú postavené na obdobnom princípe a fungovaní), ktorého charakteristickou črtou je diverzifikácia spôsobu zabezpečenia sa na dôchodok prostredníctvom zníženia existujúcich rizík spojených s oboma druhmi financovania dôchodkov. Prvý pilier totiž nesie so sebou demografické, sociálne a makroekonomické riziko a je postavený na medzigeneračnom prerozdeľovaní zdrojov a na pra-vidlách výrazne ovplyvňovaných práve pôsobiacou politickou garnitúrou. Druhý pilier je naopak postavený na kapitalizácii vlastných príspevkov a ich zhodnocovaní, čím vnáša do celého systému prvok priamej zásluhovosti, individuálneho vlastníctva s možnosťou dedenia nasporených prostriedkov a odstraňuje zneužívanie tohto systému ako takého. Na strane druhej druhý pilier nesie so sebou vzhľadom na svoj charakter kapitalizácie, t.j. zhodnocovania vložených prostriedkov formou investovania na kapitálových a finančných trhoch, riziko negatívneho vývoja na týchto trhoch.
Druhý pilier svojou účasťou na celom systéme dôchodkového zabezpečenia veľmi efektívne znižuje demografické a sociálne riziko a problém starnutia populácie (prvý pilier), z čoho doteraz plynul neustále sa prehlbujúci deficit Sociálnej poisťovne.
Pod slabými stránkami je potrebné vidieť absenciu právnej úpravy oblastí kľúčových pre bezproblémový chod a činnosť dôchodkových správcovských spoločností v podobe neexistencie relevantných vyhlášok a usmernení, či nemožnosti platenia "nadbytočného príspevku" sporiteľov s podporou daňových úľav do systému spravovaného dôchodkovými správcovskými spoločnosťami. Možnosť správy fondov tretieho piliera aj dôchodkovými správcovskými spoločnosťami bola schválením zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení vylúčená, čím sa iracionálne uprednostnilo zakladanie nových entít pred využitím potenciálu kapitálovo omnoho silnejších a stabilnejších dôchodkových správcovských spoločností disponujúcimi všetkými predpokladmi odborného a kvalitného výkonu činnosti aj v treťom pilieri, a úplne zbytočne sa tak inštitucionálne zneprehľadnil a predražil systém celého dôchodkového zabezpečenia.
l Ako by sa podľa vás mohol vyvíjať tento segment v strednodobom horizonte? Očakávate odchod niektorých dôchodkových správcovských spoločností z trhu?
V súčasnosti na Slovensku pôsobí osem dôchodkových správcovských spoločností disponujúcich povolením od Úradu pre finančný trh. Vzhľadom na kapacitu slovenského trhu a počet potenciálnych sporiteľov v starobnom dôchodkovom sporení, ako aj na renomé a stabilitu subjektov, ktoré budú pôsobiť na tomto trhu, je možné očakávať, že zo strednodobého a dlhodobého hľadiska sa počet predmetných subjektov na trhu ustáli na približne šiestich.
l Prečo ste sa rozhodli založiť dôchodkovú správcovskú spoločnosť?
Allianz - Slovenská poisťovňa, a.s. (ASP) ako najväčšia poisťovacia spoločnosť na slovenskom trhu od počiatku príprav reformy dôchodkového zabezpečenia na Slovensku považovala za svoju povinnosť zúčastniť sa tohto procesu a vlastným pričinením definovať smerovanie a ďalší vývoj v tomto segmente. Táto jej ambícia vychádza jednak z bohatých skúseností so správou prostriedkov na finančných trhoch, dlhoročnej tradície, a jednak zo zodpovednosti voči širokému okruhu jej
klientov a snahy zabezpečiť občanom kvalitný život v dôchodkovom veku.
Neposledným dôvodom účasti ASP na rozbiehajúcej sa reforme je aj snaha ponúknuť sporiteľom kompletný servis produktov a služieb týkajúcich sa dôchodkového zabezpečenia "pod jednou strechou" - t. j. starobné dôchodkové sporenie, životné a dôchodkové poistenie či iné formy účelového sporenia alebo poistenia na dôchodok podporované a reglementované štátom v kontexte reformných krokov.
l Mohli by ste nám predstaviť zakladateľov vašej dôchodkovej správcovskej spoločnosti?
Jediným akcionárom Allianz - Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti, a. s. (AS DSS) je jej zakladateľ, Allianz - Slovenská poisťovňa, a.s. (ASP). ASP upísala 100 percent akcií AS DSS a jej kvalifikovaný po-diel tak predstavuje 100 percent.
ASP je kontrolovaná spoločnosťou Allianz Aktiengesellschaft so sídlom v Mníchove a výškou základného imania: 982 miliónov eur, ktorá je dlhodobo ohodnocovaná poprednými ratingovými agentúrami v investičnom alebo vyššom pásme so stabilným výhľadom. Koncern Allianz Group predstavuje druhého najväčšieho správcu aktív na svete s objemom aktív pod správou 996 miliárd eur.
l Aké distribučné kanály využijete pri predaji dôchodkového sporenia a aký je cieľový počet sprostredkovateľov?
AS DSS sa bude pri výkone starobného dôchodkového sporenia a ponuke s tým súvisiacich produktov a slu-žieb opierať o distribučné kanály v podobe sprostredkovateľov životnej a univerzálnej siete ASP, siete zmluvných maklérskych spoločností, ako aj nezávislých sprostredkovateľov. Našou snahou je z dlhodobého hľadiska disponovať počtom približne 8 tisíc licencovaných sprostredkovateľov pracujúcich pre AS DSS.
l Koľko klientov sa podľa vás zapojí do dôchodkovej reformy a aký po-diel by ste chceli získať na trhu?
Podľa našich odhadov by sa do druhého piliera mohla zapojiť približne polovica obyvateľov SR v produktívnom veku, t.j. cca. 1,1 - 1,2 milióna potenciálnych sporiteľov. Ambícia Allianz - Slovenskej DSS je získať viac ako 20 percent sporiteľov zo spomínaného počtu a stať sa vedúcou spoločnosťou na tomto trhu.
l Čím chcete presvedčiť budúcich dôchodcov, aby sa rozhodli pre vašu spoločnosť?
AS DSS bude pri výkone a predaji starobného dôchodkového sporenia a presviedčaní potenciálnych sporiteľov vychádzať z argumentácie postavenej na piatich základných bodoch, ktoré sú podľa prieskumov verejnej mienky najdôležitejšími faktormi u občanov pri ich rozhodovaní:
3 Postavenie na finančnom trhu, kde ASP je vedúcou spoločnosťou na poistnom trhu so 41-percentným podielom,
3 Tradícia -114-ročná tradícia Allianz AG, 85-ročná tradícia Slovenskej poisťovne, resp. ASP,
3 Medzinárodné skúsenosti - Allianz AG má zastúpenia vo vyše 70 krajinách vo svete,
3 Dostupnosť cez širokú sieť pobočiek ASP a vysoký počet licencovaných sprostredkovateľov pracujúcich pre AS DSS,
3 Zahraničné skúsenosti so správou dôchodkových fondov, kde v strednej a východnej Európe - Allianz disponuje vyše dvoma miliónmi
klientov zapojenými v dôchodkovom sporení s akumulovanými prostriedkami vyše 60 miliárd Sk.
l Klienti budú mať možnosť bezplatne zmeniť raz za 12 mesiacov (resp. raz za 6 mesiacov) dôchodkovú správcovskú spoločnosť. Očakávate vysokú fluktuáciu klientov? Ako chcete zabrániť odchodu klientov z vašej dôchodkovej správcovskej spoločnosti?
Vzhľadom na charakter produktu a argumenty, ktoré som už uviedol, AS DSS nepredpokladá vysokú fluktuáciu svojich sporiteľov.
V prípade schválenia pripravovanej novely zákona č. 43/2004 o starobnom dôchodkovom sporení s predmetným znením sa bude AS DSS popri akvizičnej činnosti a náboru nových klientov usilovať taktiež o minimalizovanie odchodu sporiteľov, a to predovšetkým poctivou každodennou prácou a profesionálnou komunikáciou so sporiteľmi i záujemcami o starobné dôchodkové sporenie, kvalitnými a stabilnými výsledkami hospodárenia a investovania či nízkymi odplatami za správu svojich dôchodkových fondov.