Po dlhých rokoch sporenia prichá-dza čas odchodu na dôchodok. V tej chvíli si čerstvý dôchodca zbilancuje, koľko mu jeho sporenie na dôchodok po celý ten čas prinieslo. Ku skutočnej výplate dôchodku mu však zostáva urobiť ešte jedno rozhodnutie. Musí si vybrať formu výplaty dôchodku.
Dve možnosti na výber
Nový dôchodkový systém umožňuje výber z dvoch foriem poberania dôchodku z druhého piliera. Po odchode na penziu si môže dôchodca peniaze nasporené v dôchodkovej správcovskej spoločnosti vybrať a kúpiť si z nich životnú poistku v životnej poisťovni. Alebo si môže životnú poistku kúpiť len za časť peňazí, zvyšok si vybrať z dôchodkovej správcovskej spoločnosti v hotovosti, alebo si ho nechať odtiaľ vyplácať postupne.
Okrem toho bude dostávať dôchodok zo Sociálnej poisťovne. Dôchod-ca, ktorý sa zapojil do druhého pilie-ra teba bude dostávať dôchodok
z dvoch zdrojov.
Životná poistka
Po odchode na dôchodok si sporiteľ v druhom pilieri musí vybrať životnú poisťovňu, v ktorej si zakúpi doživotný dôchodok. Túto službu budú ponúkať poisťovne, ktoré na ňu dostanú licenciu. Každý si teda bude môcť vybrať poisťovňu, s ktorou uzatvorí zmluvu o budúcom vyplácaní doživotného dôchodku. Kritériom bude pravdepodobne výška dôchodku, ktorú konkrétna poisťovňa ponúkne.
Životná poistka, ale na rozdiel od peňazí na osobnom dôchodkovom účte v dôchodkovej správcovskej spoločnosti prestáva byť majetkom dôchodcu. Nie je ju teda možné dediť. Stáva sa majetkom životnej poisťovne. Tá bude istý časť vyplácať vdovský alebo sirotský dôchodok blízkej rodine.
Výber alebo pokračovanie
v sporení
V prípade druhej možnosti výplaty dôchodku, peniaze, tak ako počas sporenie, stále zostanú vo vlastníctve dôchodcu. Dôchodková správcovská spoločnosť môže prostriedky naďalej zhodnocovať a podľa dohody dô-chodcovi postupne vyplácať. Ide o takzvaný programový výber. Alebo si dôchodca môže tieto peniaze pri odchode na dôchodok z dôchodkovej spoločnosti jednorázovo vybrať.
Zákon ukladá len povinnosť kúpiť si životnú poistku v životnej poisťovni tak, aby vyplácaný dôchodok predstavoval najmenej 0,6 - násobok životného minima. Zo zvyškom prostriedkov nasporených v dôchodkovej správcovskej spoločnosti môže dôchodca naložiť podľa vlastného uváženia.
Individuálny odchod
do dôchodku
Pri novom systéme sa môže dôchodca rozhodnúť i o čase odchodu na dôchodok. Zákon síce stanovuje dôchodkový vek, po splnení niekoľ-kých podmienok, je ale možné odísť na dôchodok i pred jeho dosiahnutím. Jednou z nich je, aby dôchodok z každej, zo Sociálnej poisťovne a dôchodkovej správcovskej spoločnosti, dosahoval minimálne 1,2 - násobok životného minima, teda 0,6 - násobok z každej z nich. Cieľom je zachovanie aspoň minimálneho štandardu dôchodcu.
Ďalšou je minimálne obdobie sporenia v druhom pilieri, ktoré je stanovené na desať rokov. To by malo byť obdobie, počas ktorého by sa prostriedky mali dostatočne zhodnotiť. Systém je preto upravený tak, že ak je obdobie sporenia kratšie ako desať rokov, nie je možné z druhého piliera dostávať žiadny dôchodok. Peniaze nasporené v druhom pilieri však možno dediť. Aj keď to zákon umožňuje, tým ktorí majú do dôchodku menej ako desať rokov sa preto vstup do druhého piliera neodporúča.
Dôchodok popri výplate
Pri predčasnom odchode do dôchodku sa výška výplaty zo Sociálnej poisťovne zníži o 0,5 percenta za každých 30 dní pred termínom, ktorý stanovuje zákon. Pri neskoršom je to o 0,5 percenta za každých 30 dní viac.
Pri poberaní dôchodku bude možné v novom systéme i pracovať. Jediným obmedzením bude to, že aj naďalej bude treba platiť odvody do Sociálnej poisťovne a dôchodkovej správcovskej spoločnosti a do rezervného fondu solidarity, ktorý vedie Sociálna poisťovňa. Tieto odvody neskôr zvýšia dôchodok dôchodcu, po skončení jeho pracovnej činnosti. (pa)