
„Vláda bude musieť peniaze nájsť. NATO nebude skúmať, či máme dvadsať, alebo dvadsaťpäť stíhačiek, ale či sme schopní ochraňovať utajované skutočnosti aliancie. To je preň kľúčová vec, aby sme mohli byť jeho partnermi,“ hovorí riaditeľ NBÚ Ján Mojžiš. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Pre Severoatlantickú alianciu je veľmi dôležité poznanie, ako vie Slovensko chrániť utajované informácie. Hovorí to šéf Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš. Jeho úrad bude preverovať ľudí, ktorí prídu do styku s utajovanými skutočnosťami.
Politici a úradníci ministerstva financií zabudli, že bezpečnostný úrad bude potrebovať samostatnú rozpočtovú kapitolu. Z kapitoly ministerstva vnútra dostane len 117 miliónov korún, pričom potrebuje okolo 490 miliónov. Na projekty súvisiace s prístupovým procesom do NATO minie úrad 70 miliónov. Na mzdy mu zostane 47 miliónov korún, na prevádzkové a kapitálové výdavky už ani koruna.
Pre Slovensko je vstup do NATO prioritou a vytvorenie bezpečnostného úradu bolo jednou z podmienok vstupu do aliancie. Očakáva sa preto, že ak poslanci pridajú financie rezortu obrany, rovnako sa budú správať aj k bezpečnostnému úradu.
Po útokoch na Svetové obchodné centrum v New Yorku sa ozvali aj na Slovensku hlasy, že si musíme priplatiť na svoju bezpečnosť. Slovenskí politici sa vtedy zhodli v názore, že tajné služby potrebujú viac peňazí, a nie širšie právomoci napríklad pri odpočúvaní.
Predseda bezpečnostného výboru parlamentu Vladimír Palko povedal, že by rád podporil zvýšenie financií aj pre tajnú službu, ale musí zvažovať priority. „Budúci rok bude kľúčový pre pozvanie Slovenska do Severoatlantickej aliancie. Pre obranu je budúci rok špecifický, pre SIS nie,“ podotkol Palko.
Na porovnanie uvedieme, že v roku 1995 mala SIS na svoje fungovanie vyčlenených asi 400 miliónov korún, v roku 1996 došlo k nárastu na 759 miliónov a o rok neskôr to bola takmer miliarda. (sp)