BRATISLAVA - Od začiatku budúceho roku by mali štátne nákupy tovarov a služieb zlacnieť. Zabezpečí to novela zákona o verejnom obstarávaní. Zníži dolnú cenovú hranicu, pri ktorej budú musieť štátne inštitúcie vyhlásiť verejnú súťaž. Od nej si autori zákona sľubujú zvýšenie konkurencie a obmedzenie korupcie pri verejnom obstarávaní.
Doterajší systém zákonnej úpravy verejného obstarávania čelil kritike, lebo sa dal jednoducho obchádzať. V dôsledku toho sa vlani zrealizovalo až 80 percent nákupov mimo systému verejného obstarávania. Hranice verejného obstarávania boli stanovené príliš vysoko a obstarávateľ sa im mohol „rozumným“ rozložením nákupov vyhnúť.
Novela zníži hranicu na uplatnenie systému verejného obstarávania. Novinkou je takzvané podprahové obstarávanie, ktoré stanovuje obstarávateľovi povinnosť vyhlásiť súťaž už pri nákupoch tovarov za 250-tisíc korún a služieb za 500-tisíc korún. Hranica povinného vyhlásenia súťaže sa tým zníži o polovicu. Aj nákupy pod touto hranicou budú obsahovať niektoré súťažné prvky, ale mali by prebiehať rýchlejšie a jednoduchšie. Obstarávateľ, ktorým môže byť napríklad obec, nebude musieť podstupovať zložité administratívne úkony ani zabezpečovať obstarávanie prostredníctvom verejných oznamov. Jeho povinnosťou však bude osloviť viacerých dodávateľov na základe prieskumu trhu.
Ďalšou podstatnou zmenou v zákone je rozšírenie okruhu subjektov, ktoré môžu vykonávať činnosť obstarávateľa, napríklad o Fond národného majetku, Slovenský pozemkový fond a prirodzené monopoly.
Od budúceho roku bude Úrad pre verejné obstarávanie zverejňovať zoznam podnikateľov, ktorí sú oprávnení zúčastňovať sa na verejnom obstarávaní. Úrad bude údaje podnikateľov zapísaných v zozname štvrťročne aktualizovať a každý rok vydávať potvrdenia, čím sa má zjednodušiť preukazovanie spôsobilosti obstarávateľov pri podávaní ponúk. Doteraz dostal úrad 172 žiadostí o vydanie certifikátu a vydal 143 potvrdení obstarávateľa.
Podľa Mikuláša Bakaya z Úradu pre verejné obstarávanie je jednou z možností racionalizácie verejného obstarávania spoločné obstarávanie viacerých štátnych orgánov používaním rámcových zmlúv na opakujúce sa predmety obstarávania. Väčší rozsah dodávok pre štát by mal zabezpečiť uplatňovanie rabatov a tým aj vytváranie úspor. Už v súčasnosti prebiehajú prvé dva takéto projekty. Obstarávateľom je Ministerstvo vnútra SR, ktoré hľadá partnera na uzavretie rámcovej zmluvy na dodanie osobných motorových vozidiel, a správa zariadení Úradu vlády na dodanie kancelárskeho papiera. (jj, sita)