
Centrála Enronu v meste Huostone, štát Texas. FOTO - ARCHÍV
o pod Enron.
Americká a švajčiarska banka sú rozhodnuté predložiť ponuky na newyorský konkurzný súd údajne ešte tento týždeň. Otázkou zostáva, či Enron a jeho veritelia budú akcpetovať peniaze ako náhradu za obchodný systém postihnutý krachom celého koncernu. Podľa denníka Financial Times je najpravdepodobnejším scenárom urýchlený súhlas Enronu a jeho najväčších veriteľov, medzi ktorými je aj Citigroup.
Ďalšia investičná banka JP Morgan Chase, ktorá prednedávnom deklarovala záujem prevziať obchodný systém, sa pre tento krok stále definitívne nerozhodla. V každom prípade analytici varujú, že pri záchrane obchodníka s energiou treba počítať aj s touto bankou. JP Morgan Chase je takisto jedným z radu veriteľov Enronu.
Citigroup a UBS finalizovali svoje ponuky v noci z nedele na pondelok. Obidve banky sú rozhodnuté navrhnúť vytvorenie spoločného podniku s Enronom, ktorý by kontroloval obchody s elektrickou energiou. Ozdravenie by spočívalo v tom, že banka, ktorej ponuka zvíťazí, poskytne úver na podporu obchodu, zatiaľ čo Enron a jeho veritelia dostanú podiel na budúcich ziskoch.
Krach Enronu, najväčší v americkej histórii, sa začal prehlbovaním straty, pokračoval znižovaním ratingov vo všetkých popredných agentúrach a vyvrcholil odstúpením firmy Dynegy, jediného možného záchrancu, z rokovaní. Akcie Enronu klesli v priebehu niekoľkých mesiacov z osemdesiatich dolárov na šesťdesiat centov za kus. Najväčšie ratingové agentúry znížili svoje hodnotenie dlhopisov Enronu na „junk“.
Enron v treťom štvrťroku zaznamenal stratu 638 miliónov dolárov. Prekvapivé odhalenia o skresľovaní hospodárskych výsledkov a nepresnom účtovníctve viedli k strate dôvery investorov k spoločnosti, ktorá mala ešte pred rokom trhovú hodnotu 80 miliárd dolárov a je dnes hodná iba 450 mil. USD.
Krízu prehĺbilo aj vyšetrovanie amerického regulačného úradu a neočakávaný odchod výkonného riaditeľa spoločnosti v auguste a finančného riaditeľa v októbri. Obaja sú odvčera trestne stíhaní a Enron od nich žiada náhradu 25 miliárd dolárov.
Newyorská Amalgamated Bank tvrdí, že topmanažéri predali milióny akcií Enronu vtedy, keď už vedeli o katastrofálnom stave firmy.
Amalgamated Bank je jedným z najväčších akcionárov Enronu a výpredajom manžérskych akcií, ktorému predchádzalo falšovanie hospodárskych výsledkov vedením podniku, prišla o niekoľko miliónov dolárov.