V ňom chce francúzska metropola hostiť olympiádu. Rovnakú túžbu však živia ďalšie štyri veľkomestá: Londýn, Madrid, Moskva a New York.
Pôvodne ich bolo deväť, ale v máji exekutíva Medzinárodného olympijského výboru zo zoznamu kandidátov vyradila Istanbul, Havanu, Lipsko a Rio de Janeiro. "Ešte nikdy sme nemali toľko kvalitných uchádzačov," pochvaľoval si olympijský šéf Jacques Rogge.
V súboji o hostiteľstvo Hier magického prívlastku XXX. olympiády narazili na seba veľmoci. Moskovský primátor Jurij Lužkov ho označil za "smotánkový súboj najdrahších miest sveta". Včera sa zavŕšila jeho ďalšia kapitola. Uplynul termín, v ktorom mestá museli odovzdať "kandidátske knihy" so špecifikáciou projektov.
Londýnsku šesťstostranovú knihu ako poslednú odovzdal v lausannskej centrále MOV včera šéf kandidátskeho výboru lord Sebastian Coe, dvojnásobný olympijský víťaz na 1500 m. Aj newyorská kniha má rovných 600 strán, moskovská o jednu menej, najobjemnejšia parížska o 46 viac. Podstatný však nie je rozsah, ale obsah. Za olympijskú vrchnosť si ho príde vo februári a marci 2005 do každého mesta preveriť 20-členná inšpekcia. Jej hodnotiacu správu dostanú všetci členovia MOV a až tí definitívne rozhodnú 6. júla 2005 v Singapure.
Najlepší kurz v chýrnych stávkových kanceláriách má dlhodobo Paríž. Za ním u Williama Hilla nasleduje Londýn. V indexe americkej špecializovanej stránky GamesBids.com však britskú metropolu už preskočila španielska. Paríž má index 66,51, Madrid 61,91, Londýn 61,08. New York, ako výkladná skriňa Ameriky, sa aj v ňom drží až štvrtý (58,89). Za ním je s veľkým odstupom - len ruská výkladná skriňa (50,28). Šéf športu moskovskej radnice Aleksander Polinskij napriek tomu aj včera tvrdil, že "85 percent anglických bookmakerov má Moskvu na druhom mieste za Parížom". Podľa francúzskeho Liberation ide v moskovskom prípade o "formálnu kandidatúru". "Sme schopní dokázať, že lepšiu olympiádu ako Peking môže usporiadať len Moskva," myslí si šéf kandidátskeho výboru Jurij Šancev.
Legendárny veslár Steve Redgrave a štyria zlatí šprintéri zo štafety 4x100 m zažali včera na Oxford Street vianočné svetlá vo farbách londýnskej kandidatúry: modrej, žltej, čiernej, zelenej, červenej a bielej. Slávnosti zažili aj ďalšie štyri veľkomestá. Len jedno z nich sa však bude radovať aj o 232 dní po pridelení Hier 2012.
Päť kandidátov a ich šance
LONDÝN
Obyvateľstvo - počet 7,7 mil., podpora: 60 - 70 percent.
OH - organizátor: 1908, 1948, kandidatúry: 1940, 1944.
Plusy - najvyšší kandidátsky rozpočet (40 miliónov eur), vybudovať potrebuje iba tri veľké športoviská na východe mesta, využije o.i. nový Wembley štadión, silná ekonomika, šanca priniesť Londýnu vyššiu kvalita života (tvrdí Sebastian Coe).
Mínusy - doprava, konflikty londýnskeho starostu s britským premiérom.
Kurz u Hilla - máj 5:4, november 2:1.
MADRID
Obyvateľstvo - počet 2,9 mil., podpora 90 percent.
OH - organizátor: nikdy, kandidatúra: 1972.
Plusy - technicky najlepší projekt (v prvej fáze mal najlepšie hodnotenie v 8 z 11 oblastí) s dedinou v susedstve letiska, 70 percent športovísk je hotových.
Mínusy - najmenšie mesto z kandidátskych, v Španielsku bola letná olympiáda v r. 1992 (Barcelona).
Kurz u Hilla - máj 7:1, november 13:2.
MOSKVA
Obyvateľstvo - počet 10 mil., podpora 80 percent.
OH - organizátor: 1980, kandidatúra: 1976.
Plusy - koncepcia Olympijská rieka (všetky športoviská vôkol rieky Moskvy), tri zo štyroch ťažiskových areálov sú hotové (Krylatské, Lužniki, Olympijskij), dobudovať treba len areál v Tušine, podpora štátu a mesta, hry k 100 rokom ruskej premiéry na OH (1912).
Mínusy - nízka kapacita hotelov (sľub dvojnásobku), doprava (postavia 4. a 5. okruh okolo mesta), ekológia, obavy o bezpečnosť.
Kurz u Hilla - máj 20:1, november 33:1.
NEW YORK
Obyvateľstvo - počet 8 mil., podpora: 64 percent.
OH - organizátor: nikdy, kandidatúra: prvá.
Plusy - renomé veľkomesta, ktoré OH ešte neorganizovalo, a ekonomická sila krajiny, ktorej spoločnosť platí kľúčový balík za televízne práva, projekt moderných športovísk.
Mínusy - obavy o bezpečnosť po 11. septembri 2001 a skutočnosť, že v USA boli OH v roku 1996.
Kurz u Hilla - máj 8:1, november 12:1.
PARÍŽ
Obyvateľstvo - počet 3 mil., podpora 75 percent.
OH - organizátor: 1900, 1924, kandidatúry: 1992, 2008.
Plusy - 80 percent medailových súťaží v dosahu desiatich minút autom od olympijskej dediny, väčšina športovísk je už k dispozícii, diplomatická sila frankofónnych krajín, rozdelenie garancií na štát, región a mesto.
Mínusy - možné dopravné problémy.
Kurzy u Hilla - máj 11:10, november 4:7.
(mo)