BRATISLAVA - Predseda ANO a minister hospodárstva Pavol Rusko v relácii televízie TA 3 V politike povedal, že nie je pravda, že by ANO a SDKÚ prekážalo, že polícia vyšetruje citlivé kauzy. "Nikdy sme neprotestovali proti tomu, že sa niečo vyšetruje, skôr sme sa pýtali, prečo sa nevyšetruje niečo iné." Čo iné by sa malo vyšetrovať, Rusko nepovedal.
Denník SME informoval, že na poslednej koaličnej rade SDKÚ a ANO vyčítali ministrom za KDH Danielovi Lipšicovi a Vladimírovi Palkovi vyšetrovanie vo viacerých kauzách - Konzult real, financovanie SDKÚ alebo údajná korupcia u Eugena Čuňa a Pavla Bielika.
"Nie som ochotný rozpitvávať túto tému na verejnosti. Taká krehká pozícia koalície nepotrebuje olej do ohňa," tvrdí Rusko. Podľa neho ide o pocit, nie o výčitku. Pocit, že minister vnútra Palko riadi vyšetrovateľov, podľa neho umocňuje Palkovo vyhlásenie, že pokiaľ bude on ministrom vnútra, žiadny kňaz nebude odsúdený za svoj názor.
Rusko po rokovaní koaličnej rady povedal, že kroky KDH "vzbudzujú pocit koncentrácie moci". Na mysli mal to, že sa ministerstvo spravodlivosti snaží dostať rozpočtovú kapitolu Najvyššieho súdu a Generálnej prokuratúry pod seba, alebo aj to, že Lipšic dáva až priveľa návrhov na disciplinárne stíhanie sudcov. Na otázku redaktorky TA 3, či má pocit, že návrhy nie sú na mieste, povedal: "Neviem."
Ministri za KDH stále nechcú rokovanie koaličnej rady komentovať. "Rezorty vnútra a spravodlivosti konali, konajú a budú konať len v intenciách zákona," povedal stručne Lipšic.
V roku 2003 podal Lipšic 23 návrhov na disciplinárne stíhanie, v roku 2004 zatiaľ 24. "Návrhov nie je viac. Je prísnejšia právna úprava, ktorú sme presadili, aby sme očistili justíciu od sudcov, ktorí by po odbornej alebo po morálnej stránke nemali byť v talári." Lipšic tvrdí, že podávať návrhy na disciplinárne konanie je v jeho právomoci a že ho prekvapuje, že sa k nej vyjadruje iný člen vlády. Ruskovi sa to podľa neho momentálne "hodí do argumentácie".
Podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš nechcel na otázky SME o koaličnej rade odpovedať. Počudoval sa len nad tým, že sa informácie dostali na verejnosť.
Hovorca premiéra Martin Maruška povedal, že stanovisko Mikuláša Dzurindu sa mu získať nepodarí: "Keď bude mať premiér tlačovú konferenciu, tak sa ho na to môžete opýtať. Nevidím dôvod, aby sme tu takéto veci rozoberali."
(mož)
Koaličné kauzy, ktoré polícia vyšetruje
Kauza Rusko - František Mojžiš z Drukosu podal na predsedu ANO Pavla Ruska trestné oznámenie, že ho vydieral. Prebieha trestné stíhanie vo veci. Trestné stíhanie vo veci, že Rusko vydieral generálneho riaditeľa Slovenských elektrární, už polícia zastavila.
Kauza Konsult real - bývalí predstavitelia VÚB vrátane terajšieho guvernéra Eximbanky Ladislava Vaškoviča sú obvinení v kauze úverov pre firmu Konzult real. Vaškoviča sa po vznesení obvinenia zastal Ivan Mikloš z SDKÚ. Vaškovič dal sťažnosť na Generálnu prokuratúru, tá ju však zamietla.
Kauza financovanie SDKÚ - Polícia začala trestné stíhanie vo veci falšovania údajov v hospodárskej evidencii potom, ako sa zistilo, že viacerí ľudia zo zoznamu darcov SDKÚ tvrdia, že strane nikdy peniaze nedali.
Kauza Čuňo - Víceprimátor Košíc Eugen Čuňo z SDKÚ je obvinený z prijímania úplatku od predstaviteľa súkromnej firmy za to, že získa zákazku.
Kauza Bielik - Starosta Rače a predseda bratislavskej krajskej rady KDH Pavol Bielik je obžalovaný z prijímania úplatku od súkromnej firmy za to, že dostane v Rači zákazku.
Kauza Martinčeková - Generálny prokurátor rozhoduje, či požiada parlament o zbavenie imunity poslankyne SDKÚ Libuše Martinčekovej. Polícia ju chce obviniť zo založenia zločineckej skupiny pre podozrivé obchody s ľahkými vykurovacími olejmi.