Jozef Majchrák (zľava) a Milan Karabín sa postavili na obranu sudcov proti ministrovi Danielovi Lipšicovi. FOTO - ARCHÍV SME
Sudcovia kritizujú spôsob, akým sa po novom tvoria sudcovské disciplinárne senáty, a možnosť, že sudcovia sa budú za svoje chybné rozhodnutia v plnej výške zodpovedať.
O zložení disciplinárnych senátov rozhoduje Súdna rada, ale časť kandidátov navrhuje parlament a minister spravodlivosti. Európski sudcovia upozorňujú, že tieto dve zložky moci môžu mať na zloženie senátov rozhodujúci vplyv, čo nie je v poriadku.
Minister Daniel Lipšic chápe kritiku tak, že "stavovské organizácie aj európske, majú tendenciu zastávať sa svojich kolegov" a je to podľa neho legitímne.
Predseda Najvyššieho súdu a súdnej rady Milan Karabín je na strane sudcov. "Zdá sa nám, že príkaz, ako majú byť zvolené senáty, je v rozpore s ústavou," hovorí. Súdna rada je podľa neho obmedzená vo svojom rozhodovaní. Neprekáža mu, že v disciplinárnych senátoch môžu byť aj nesudcovia, "ale spôsob, ako to má byť dosiahnuté".
Rada sa už koncom augusta obrátila na prezidenta, aby podal podnet na Ústavný súd. Prezidentov hovorca Marek Trubač povedal, že problém posudzuje legislatívny odbor kancelárie a "zatiaľ nie je stanovisko, podľa ktorého by mohol prezident konať".
Predseda Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák priznáva, že stanovisko európskych sudcov má pomôcť, "aby sme pána prezidenta presvedčili, aby taký návrh podal".
Lipšic je presvedčený, že zvolený systém vytvárania senátov je ústavný a funguje aj v iných krajinách. "Vznikol na základe snahy prelomiť falošnú solidaritu, ktorá sa v mnohých závažných prípadoch v disciplinárnom konaní prejavovala," povedal. Vyzval sudcov, aby presne povedali, ktorý článok ústavy bol porušený. (rp)