"Ak je celá naša spoločnosť solidárna a ročne dáva na vysoké školstvo takmer 10 miliárd korún z rozpočtu, bude solidárne, ak si naň začnú prispievať aj tí, ktorí z vysokoškolského diplomu majú najväčší úžitok, teda študenti," hovorí minister školstva Martin Fronc. Dodáva, že vysokoškolské vzdelanie prináša každému, kto ho má, výhody. "Absolvent vysokej školy si oveľa ľahšie nájde prácu a dostane vyšší plat ako človek bez vysokej školy," povedal a zároveň položil študentom rečnícku otázku: "Prečo má váš sused hradiť celé vaše vysokoškolské štúdium, keď jeho deti neštudujú? Prečo ho majú hradiť zo svojich daní vaši menej úspešní spolužiaci, ktorým sa nepodarilo po maturite dostať na vysokú školu?"
Vysokoškolské vzdelanie dostupné pre každého
Minister hovorí presný opak toho, čo odporcovia jeho reformy: po novom bude vysokoškolské vzdelanie dostupné pre každého. "Zavádzame účinný sociálny systém," tvrdí. "Kým dnes sociálne štipendiá poberá asi 15 percent vysokoškolákov, po novom by na ne malo nárok viac ako 30 percent študentov.
V súčasnosti môže dostať študent maximálne 2000-korunové štipendium, po novom to bude približne 6800 korún. Zároveň sa zavedú aj prospechové štipendiá, ktoré dnes neexistujú."
Spravodlivosť
Na štúdium si čiastočne musia prispievať všetci, bez ohľadu na to, či ide o denných alebo externých študentov, tvrdí minister. Je to podľa neho jediný spravodlivý spôsob a jediná možnosť, ako odstrániť stále fungujúce vyberanie desaťtisícových súm od externistov.
Fronc odmieta úvahy o tom, aby za štúdium platili len externisti. "Za vysokoškolské štúdium by tak platili dvakrát. Mnohí z nich totiž pracujú. Prispievajú teda na vysokoškolské vzdelanie ostatným zo svojich daní a ešte by museli platiť sami za seba. Nový zákon pomôže odstrániť túto nespravodlivosť," myslí si Fronc. (sr)
Reforma vysokoškolského štúdia na Slovensku sa vlečie už dlho. Proti plánom na spoplatnenie vysokoškolského štúdia vystupujú mnohí študneti - boja sa že pri súčasnej ekonomickej situácii by poplatky za štúdium výrazne znížili možnosť veľkej časti mladých získať vysokoškolské vzdelanie. Ministerstvo školstva je však iného názoru. Na diskusii so študentmi vysokých škôl minister Martin Fronc uvádza najmenej tri dôvody, prečo navrhuje dokončiť reformu školstva aj čiastočným spoplatnením štúdia.