Ženy - premárnené talenty v slovenskej vede

Najvyššia koncentrácia vedkýň v postsocialistických krajinách strednej a východnej Európy je v oblastiach s najnižšími výdavkami a investíciami do rozvoja

Štatistiky potvrdzujú vysokú profesionálnu vyspelosť a početné percentuálne zastúpenie žien vo vede a výskume v krajinách strednej a východnej Európy. V týchto krajinách predstavujú ženy až 38 percent vedeckej pracovnej sily (kým v krajinách EÚ je to 27 %). "Tieto lichotivé štatistiky však zakrývajú nelichotivú skutočnosť, že väčšina vedeckých pracovníčok je zamestnaná vo vedných oblastiach s najnižšími vynakladanými výdavkami na vedu a výskum," hovorí Daniela Velichová z Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ženy nie sú adekvátne zastúpené na riadiacich postoch, ani v rôznych rozhodujúcich orgánoch a komisiách a vo vrcholových funkciách na akadémiách vied a na univerzitách, i keď tvoria až 54 percent akademického učiteľského zboru. Pravdepodobnosť dosiahnuť vyššie akademické posty, strategické pozície a uznanie vedeckou komunitou je u žien priemerne trikrát menšia ako u mužov.

Správa Enwise podáva úplný obraz o situácii žien vo vede a objasňuje tiež príčiny, ktoré dnešnú situáciu vedeckých pracovníčok ovplyvnili a formovali. Zatiaľ čo v období pred nástupom komunizmu mali ženy z krajín Enwise prístup ku vzdelaniu a politické právam, a to vo veľkom predstihu pred ženami zo západoeurópskych štátov, počas komunistického režimu sa rovnosť rodov považovala za vedľajší produkt rovnostárstva a otázkam rovnosti mužov a žien sa nevenovala zvláštna pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

Dramatické zmeny v strednej a východnej Európe po roku 1989 sa sa nepriaznivo odrazili aj vo vede a výskume. Tento rezort stratil svoje predchádzajúce, i keď formálne výsadné postavenie a doteraz nenašiel svoj nový "zmysel bytia", nehovoriac už o strate prestíže vedy a vedeckých pracovníkov. Preto sú klamlivé aj čísla, ktoré ukazujú vyššie percentuálne zastúpenie žien vo vede v postsocialistických krajinách (z celkového počtu 214 000 výskumných pracovníkov je 81 000 žien, čo predstavuje 35%) ako v ostatných pätnástich krajinách Európy (Francúzsko 27 % žien, Fínsko 28 %). Najvyššia koncentrácia vedkýň v postsocialistických krajinách je totiž práve v oblastiach s najnižšími výdavkami a investíciami do rozvoja. Z geografického hľadiska je pomer žien vo vede a výskume vyšší v krajinách s najmenším počtom pracovníkov aktívne činných v tomto rezorte, v ktorých sú zároveň vynakladané najnižšie výdavky na vedu a výskum na obyvateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho panuje značná nerovnováha aj v štruktúre vedeckej komunity. Napríklad v slovenskej vedeckej komunite je asi 7-krát menej pravdepodobné, že stretnete ženu profesorku alebo doktorku vied, ako muža s takýmto titulom. Ženy, vedecké pracovníčky s najvyššími akademickými titulmi profesor a doktor vied tvoria totiž len 2,3 percenta z celkového počtu vedeckých pracovníčok v SR, kým u mužov je zastúpenie pracovníkov s najvyššími akademickými titulmi až 15,4 percenta z celkového počtu mužov vo vede.

Správa okrem iného poukazuje aj na to, že spoločenské a ekonomické faktory, ako aj podmienky vlastných vedeckých systémov v krajinách strednej a východnej Európy bránia ženám naplno rozvinúť svoj intelektuálny potenciál a vyrásť na uznávaných vedcov súbežne s výchovou a starostlivosťou o deti a rodinu. Tieto okolnosti sú často priamou príčinou odlivu mladých talentovaných ľudí do zahraničia a veľmi často i mimo Európsky výskumný priestor. (gal)

SkryťVypnúť reklamu

Minister školstva: Chceme podporovať mladých perspektívnych ľudí v oblasti vedy a techniky

BRATISLAVA - Slovensko má intelektuálny potenciál na výchovu pracovníkov v oblasti vedy a techniky. Zdôraznil to v otváracom prejave Fóra vedy a techniky minister školstva SR Martin Fronc a dodal, že sa Slovensko preto snaží v tejto nie veľmi populárnej oblasti urobiť prvé kroky na podporu mladých. Preto aj vznikol štátny program pod názvom Rozvoj osobnosti a talentu mladých zamestnancov a doktorandov výskumu a vývoja do 35 rokov.

Jeho cieľom je umožniť spoluprácu vysokoškolákov, štátnych výskumníkov, podnikateľov a doktorandov, ktorí si môžu navzájom vymieňať odborné skúsenosti. Zároveň by mal pomôcť študentovi zabezpečiť stážové pobyty v Európskej únii.

SkryťVypnúť reklamu

Minister upozornil aj na zvýšenie štipendia pre doktorandov o 4 000 korún na 11 500 korún, a vyjadril nádej, že sa táto suma bude naďalej zvyšovať. Ďalším cieľom ministerstva je modernizácia technického vybavenia, pretože Slovensko v tejto oblasti zaostáva za štandardom Európskej únie. Na toto by mal slúžiť aj Akčný plán EÚ, ktorý predpokladá zvýšenie verejných výdavkov na vedu a techniku na tri percentá hrubého domáceho produktu v roku 2020.

Vedúci zastúpenia Európskej komisie v SR Erich van der Linden vyzdvihol vysokú úroveň Týždňa vedy a techniky 2004, ktorý sa na Slovensku organizoval prvýkrát. Kriticky sa vyjadril len k množstvu financií, ktoré prúdia do tejto dôležitej sféry. Pripustil, že EÚ investuje oveľa menej ako napríklad Spojené štáty americké, ale Slovensko venuje tejto oblasti ešte menej peňazí ako je štandard únie.

SkryťVypnúť reklamu

(sita)

Európska komisia sa rozhodla podporiť účasť žien vo vede, a to nielen v kvantitatívnom ale aj v kvalitatívnom smere. Jednou z aktivít, ktoré majú k tomuto cieľu prispieť je aj vytvorenie skupiny ENWISE. Je to skupina expertiek - aktívnych vedeckých pracovníčok z rôznych oblastí vedy a výskumu z dvanástich krajín strednej a východnej Európy. Úlohou tejto skupiny bolo pripraviť obsiahlu správu o postavení a situácii žien vo vede a výskume v spomínaných krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 779
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 656
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 856
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 851
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 764
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 306
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 225
  8. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 1 416
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu