3:3 a Nórskom 0:0, nestačil však na Španielov, ktorým podľahol 1:2.
Dva roky nato nechýbal slovinský futbal ani na svetovom šampionáte v Japonsku a Kórejskej republike. V B-skupine vyšiel bodovo naprázdno po troch prehrách (Španielsko 1:3, Južná Afrika 0:1 a Paraguaj 1:3). K obom účastiam na záverečných turnajoch priviedol mužstvo bývalý reprezentant Srečko Katanec, ktorého po ázijských majstrovstvách vystriedal vo funkcii Bojan Prašnikar.
Jeho hlavnou úlohou v predchádzajúcom kvalifikačnom cykle bolo priviesť Slovinsko do tretice medzi futbalovú elitu - na tohtoročné EURO do Portugalska. Veľa k tomu nakoniec nechýbalo. Druhé miesto v 1. skupine za priamym postupujúcim Francúzskom zabezpečilo baráž, z ktorej sa však Slovinci nedokázali prebiť cez Chorvátsko (1:1, 0:1). Pre Prašnikara to znamenalo po dvoch rokoch stop.
Koncom mája ho na lavičke vystriedal Branko Oblak, ktorý do rozdelenia reprezentoval Juhosláviu. S mužstvom absolvoval doteraz päť stretnutí a až v tom poslednom utrpel prvú prehru - v piatej kvalifikačnej skupine o postup na nemecké majstrovstvá sveta 2006 podľahlo Slovinsko v Osle Nórsku 0:3.
Predtým však zdolalo doma favorizovaných Talianov, v Glasgowe uhralo bezgólovú remízu s domácim Škótskom a kvalifikáciu začalo víťazstvom nad Moldavskom 3:0, keď všetky tri góly strelil Milenko Ačimovič, najskúsenejší, už 60-násobný reprezentant. K vyrovnaniu rekordu Zlatka Zahoviča mu však chýba dvadsať duelov.
Dvadsaťsedemročný útočník FC Lille, momentálne druhého tímu francúzskej ligy, je historicky štvrtým najlepším strelcom. Aj túto tabuľku vedie exreprezentačný kapitán Zahovič s 35 zásahmi. (mb)