
Už koncom novembra sa po celej Venezuele spustila vlna demonštrácií, ktorých účastníci požadovali odstúpenie autoritárskeho prezidenta Huga Cháveza. FOTO - TASR/EPA
u podpísať 49 zákonov, z ktorých je najzaujímavejší zákon o pozemkoch.
Tento zákon až príliš pripomína časy sovietskeho kolchozu. Nepozná termín súkromný majetok a obsahuje napríklad daň aj za poľnohospodársky nevyužívanú pôdu či napríklad povinnosť zasiať pod hrozbou vyvlastnenia bez akejkoľvek formy odškodnenia.
Nečudo, že sa podnikatelia spojili s odborármi, cirkvou, školami, médiami až po bejzbalové či boxerské kluby. Najväčšie denníky ako El Universal či El Nacional v nedeľu na protest nevyšli. Deň predtým obyvateľov krajiny vyzvali, aby sa postavili na stranu skutočnej demokracie v boji proti mesiášskemu vodcovi.
Na druhú stranu barikády sa postavili komunisti a iní stúpenci prezidenta Cháveza, ktorí si želajú, aby sa ich malebná krajina vydala v šľapajách kubánskeho lídra Fidela Castra.
Aj preto sa v nedeľu rozhodli vyhlásiť občiansku neposlušnosť, ktorá by mala Cháveza a jeho partiu prinútiť, aby sa „polepšili“. Akákoľvek forma občianskej neposlušnosti je však podľa prezidenta pokusom „oligarchov o návrat k moci“. V nedeľňajšom televíznom programe Aló presidente im preto povedal, aby sa „polepšili oni, lebo dnes sa rozhoduje o budúcnosti, ktorá Venezuelu zmení na dvesto rokov“. Prezident, ktorému široké právomoci pred rokom daroval parlament, preto na včerajšok do ulíc Caracasu povolal 10-tisíc vojakov. Ich úlohou je kontrolovať celé mesto.
Nikto neočakáva vážne nepokoje, pretože takmer všetci chcú občiansku neposlušnosť vyjadriť doma. Do ulíc prídu iba obyvatelia vidieka, ktorí „kubánsky“ zákon o pozemkoch podporujú. Konfederácia venezuelských pracovníkov (CTV) je zatiaľ trpezlivá a spolieha sa na pasívny odpor. Upozorňuje, že ak „pán prezident nezmení svoj štýl politiky a nestiahne spomínaných 49 zákonov, bude ich mať všetkých na ulici“.
„Ak sa nezmení, môžu sa udiať viaceré veci: prevrat, ktorý nikto nechce, alebo štrajky, aké pred svojím pádom zažil peruánsky exprezident Alberto Fujimori,“ vyhlásil Alfredo Pena, starosta Caracasu, bývalý člen Chávezovho kabinetu a jeden z jeho najväčších kritikov.
JURAJ TOMAGA