Iránsky hlavný jadrový vyjednávač Hasan Rúhání oznamuje, že 22. novembra Teherán zastaví jadrový program. FOTO - ČTK/AP
Irán sľúbil, že prestane obohacovať urán. Hlavný iránsky jadrový vyjednávač Hasan Rúhání včera povedal, že už 22. novembra Irán zastaví proces, ktorý desí celý svet. Atómová agentúra OSN včera skonštatovala, že nemá dôkaz zneužitia iránskeho jadrového programu na výrobu zbrane, jeho uistenia však berie s rezervou.
Irán síce tvrdí, že urán obohacuje len na mierové účely - na jadrovú energiu - všetci ostatní sa však obávajú, že v pozadí je snaha vyvinúť jadrovú zbraň. Američania sú presvedčení, že Teherán má tajný program. Na ich návrh preto Bezpečnostná rada OSN pohrozila sankciami. Táto hrozba, zdá sa, zabrala. Aspoň dočasne.
Príbeh iránskeho jadrového programu je poriadne zamotaný. Nikto presne nevie, čo je pravda. Irán hovorí o mierových účeloch, v skutočnosti však skúša, koľko svet vydrží. Zakaždým, keď to už vyzerá, že by mohol prísť trest, ustúpi. Nikdy však nie celkom.
Tak je to aj teraz. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že čas na hry už vypršal. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu dala Iránu jasné ultimátum: do 25. novembra musí zastaviť jadrový program, inak jeho prípad predloží OSN a nasledovať budú sankcie.
Irán sankcie nechce, a preto sľúbil, že jadro zavrie. Podľa expertov to bude na odsun sankcií stačiť. Irán však nechce stratiť možnosť vyrobiť raz zbraň a preto hneď v druhej vete dodáva: program zastavujeme, ale je len na nás, kedy ho znovu obnovíme. Aj Európska únia nám predsa sľúbila, že na civilné účely urán obohacovať môžeme. Včerajší sľub tak nemá až takú silu.
V nedeľu sa na zmrazení jadrového programu s Iránom dohodla delegácia Európskej únie. Práve Nemci, Francúzi a Briti podľa iránskych predstaviteľov posunuli celý problém na novú úroveň: nerokuje sa vraj už o tom, či Irán môže mať jadrový program, ale iba o tom, ako ho využije. Teherán má dať záruky, že to bude len na mierové účely.
Irán to nevidí ako problém. Všetci ostatní však áno. Dokonca aj Nemci včera oznámili, že v rokovaniach sa síce urobil obrovský krok vpred, konečná dohoda je však ešte veľmi ďaleko.
Podobne to vyzeralo vlani. Aj vtedy pred tvrdým postupom "prísneho amerického policajta" situáciu uhladili "dobrí policajti" z Európskej únie. A tiež sa hovorilo o dohode a zastavení iránskeho jadrového programu. Ku konečnej dohode však ani vtedy nedošlo. Po pol roku rozhovory zlyhali a Teherán ďalej pokojne obohacoval urán.
MATÚŠ KOSTOLNÝ