BRATISLAVA - S vývojom po novembri 1989 je nespokojných takmer 59 percent obyvateľstva, ale je to menšie číslo ako v roku 1994 i 1999. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky agentúry MVK.
Relatívny úbytok tých, ktorých očakávania sa väčšinou nesplnili, zaznamenal aj Ústav pre výskum verejnej mienky.
Sociologička Zuzana Kusá mieni, že na vyššej nespokojnosti v minulosti mohlo mať podiel aj sklamanie z vtedajšieho politického vývoja. V každom prípade by podľa nej malo byť jasné, "že nespokojnosť s ponovembrovým vývojom neznamená nostalgiu za časmi pred novembrom".
Europoslankyňa za Smer Monika Beňová dúfa, že ľuďom sa cnie skôr za sociálnymi istotami a nie "za hodnotami, aké bývalý systém predstavoval". Podľa nej postupne dospieva generácia, ktorá už komunizmus nezažila, a preto sa vývoj verejnej mienky bude uberať v prospech súčasných pomerov.
Karol Ondriaš z KSS si naopak myslí, že ľuďom sa cnie nielen za nízkymi cenami, ale aj politickými pomermi. "Dnes máme 1,4 milióna návštev na psychiatrii, 14-tisíc násilných trestných činov za rok, vtedy to bolo 6-tisíc. Parametre života sa zhoršili," tvrdí.
Július Brocka z KDH, keby mohol, by aspoň na jeden deň vrátil bývalý režim, aby zvýšil podiel ľudí spokojných s vývojom po novembri 1989. "Mnohí rýchlo zabúdajú, takto by si oživili obraz Slovenska spred 15 rokov," povedal.
Miklós Duray z SMK predpokladá, že ľudia sú síce radi, že je demokracia, ale bežní ľudia mali v komunizme väčšiu istotu, lebo neriešili situácie, aké musia riešiť teraz. Ako príklad spomenul nezamestnanosť.
Podľa MVK relatívne pribudlo ľudí, ktorí si myslia, že terajšie zriadenie má viac nedostatkov ako to "staré". Politológ Miroslav Kusý na otázku, či tak nehrozí v ďalších voľbách úspech populistických a extrémistických strán, odpovedal, že také nebezpečie hrozí. Myslí si, že Slovensko má to najhoršie za sebou, pretože sa odrazilo od dna, prichádzajú investície a stúpa zamestnanosť. Podľa politológa ľudia v prieskumoch reagovali na reformy, ktoré sa nahustili do krátkeho obdobia a občania ich vnímali ako bolestné.
Autor: sp, joč