
Kofi Annan (vľavo) a OSN (cenu za OSN drží v ruke predseda valného zhromaždenia) sú stými ocenenými prestížnou Nobelovou cenou mieru. FOTO - REUTERS
OSLO – Generálny tajomník OSN Kofi Annan a predseda VZ OSN Han Sing-su za svetovú organizáciu včera v sále radnice nórskeho Osla prevzali za svetovú organizáciu prestížnu stú Nobelovu cenu mieru.
Annan dostal cenu za to, že „vdýchol nový život OSN“. Vo svojom prejave po prevzatí ceny chcel upriamiť pozornosť na jednotlivcov, keď uviedol, že svetová organizácia by sa mala v 21. storočí riadiť myšlienkou, že „zachrániť jeden život znamená zachrániť ľudstvo“.
Slávnosť pri príležitosti storočnice Nobelovej ceny mieru sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Časť plánovaných opatrení napokon neuviedli do platnosti, keď svoju účasť odriekol izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres a palestínsky prezident Jásir Arafat. Sté odovzdávanie Nobelovej ceny bolo výnimočné tým, že mu od minulého týždňa predchádzalo stretnutie šestnástich držiteľov tejto ceny, ktorí diskutovali o najvážnejších problémoch súčasného sveta. Od boja proti terorizmu sa ich pozornosť presunula na jednotlivé štáty a ich zodpovednosť a okrem iného žiadali postaviť jadrové zbrane mimo zákona alebo bojovať proti globálnemu otepľovaniu. Vo svojej včerajšej „výzve za mier a spravodlivosť“ žiadali vytvorenie medzinárodného trestného tribunálu a nastolenie mieru na Blízkom východe.
Annan a OSN dostali okrem medaily a diplomu po desať miliónov švédskych korún (953-tisíc dolárov), no zatiaľ nezverejnili, do čoho ich investujú.
Paralelne boli včera vo švédskom Štokholme odovzdané Nobelove ceny za jednotlivé vedné odbory a literatúru. Na stú odovzdávaciu slávnosť prišlo 162 z 225 žijúcich laureátov ocenených v minulosti.
Pred sto rokmi bola Nobelova cena mieru z dedičstva Alfreda Nobela, vynálezcu dynamitu, udelená prvý raz Henri Dunatovi, zakladateľovi Medzinárodného výboru na pomoc raneným vojakom, predchodcovi Červeného kríža. Nobel (1833 – 1896) vo svojej poslednej vôli venoval majetok 30 miliónov švédskych korún na vytvorenie fondu, z ktorého sa mal zisk každoročne venovať tým, čo sa najviac pričinili o pokrok na poli fyziky, chémie, fyziológie a medicíny, literatúry a svetového mieru.
(tasr, reuters, kl)