Č V Prahe sa koná študentské zhromaždenie pri príležitosti 50. výročia smrti fašistami zavraždeného študenta Jana Opletala. Večer na Národní tříde proti pokojnému zhromaždeniu zasiahnu bezpečnostné jednotky. Desiatky účastníkov manifestácie sú zranené.
18. 11.
Č Pražské divadlá vstupujú do štrajku.
Herci Divadla Na Vinohradoch otvárajú štrajk pražských divadiel.
Č Oficiálne kruhy študentské zhromaždenie obviňujú zo snahy premeniť sa na "demonštratívne vystúpenie proti socialistickému spoločenskému zriadeniu" a zásah poriadkových jednotiek vysvetľujú ako "obnovenie poriadku a pokoja".
Č Prostredníctvom západných agentúr sa šíri, že jeden z účastníkov manifestácie, študent Martin Šmíd, zraneniam po zásahu podľahol. (Správa sa neskôr ukáže ako nepravdivá.)
19. 11.
Č Dopoludnia sa v Bratislave v byte akademického maliara Miroslava Cipára schádzajú umelci. Napíšu rezolúciu odsudzujúcu zásah: "... žiadame okamžité vyšetrenie a potrestanie vinníkov. Žiadame očistu verejného života od stalinských živlov a ich metód." Na 17:00 toho dňa zvolajú verejné zhromaždenie v Umeleckej besede.
Č Tu sa zíde okolo 500 ľudí. Herec Milan Kňažko, ktorý sa práve vrátil z Prahy, informuje o štrajku tamojších divadiel a prečíta stanovisko bratislavských divadelníkov.
Č O 19:00 účastníci zhromaždenia zamieria na Malú scénu SND, kde herec Martin Huba oznámi divákom, že herci vstupujú do štrajku. Diváci to prijímajú potleskom. Hrať prestanú aj ďalšie bratislavské divadlá.
Č Večer, v byte Jána Langoša, sa zrodí heslo, ktoré dá názov celému hnutiu - Verejnosť proti násiliu (VPN).
Č V Prahe vzniká Občanské fórum (OF).
Č Predseda českej vlády František Pitra v televízii obhajuje zásah proti organizátorom "destabilizácie a prevratu".
20. 11.
Č Študenti Filozofickej fakulty UK polemizujú s vedením školy. Keďže toto odmietne vstúpiť do štrajku, odoberú sa na VŠMU, kde vstúpia do štrajku spolu s tamojšími študentmi.
Č Od 17:00 sa v Umeleckej besede koná ďalšie verejné zhromaždenie. Sociológ Martin Bútora tu prečíta prvé vyhlásenie VPN.
Č V Opere SND i v Štúdiu S sa namiesto predstavenia diskutuje s divákmi.
Č Na Hviezdoslavovom námestí sa spontánne schádzajú tisíce ľudí. Dav skanduje: "Dialóg!", "Zrušte stranu!", "Slobodné voľby!" a podobne.
Č Vo večerných televíznych novinách odznie spoločné vyhlásenie vlád ČSSR, ČSR a SSR. Vlády ním odmietajú "provokácie". "Nechceme ísť cestou konfrontácií, ktorú sa nám pokúšajú určité protisocialistické živly vnútiť." Keďže vláda "v právnom štáte" nemôže trpieť porušovanie zákonov, súhlasia s "opatreniami, ktoré mali obnoviť poriadok, chrániť majetok a životy občanov."
21. 11.
Č Štrajkuje sa na väčšine slovenských vysokých škôl.
Č Od 17:00 sa v Umeleckej besede koná ďalšie verejné zhromaždenie. Prognostik Fedor Gál tu prečíta stanovisko VPN k vyhláseniu troch vlád. Týmto žiadajú najmä "zmenu vládneho stanoviska k pražským násilnostiam, žiadame odstúpenie všetkých predstaviteľov strany a vlády priamo zodpovedných za eskaláciu napätia".
Č Zhromaždenie pokračuje na Gottwaldovom námestí (dnes Námestie slobody), kde sa zíde okolo 20-tisíc mladých ľudí. Na pokyn ochranára Jána Budaja sa dav presunie na Hviezdoslavovo námestie. Tu Kňažko informuje o tom, že divadlá majú zakázané robiť namiesto predstavení verejné diskusie.
Č Predsedníctvo Slovenskej národnej rady (SNR) považuje zásah v Prahe za opodstatnený a udalosti na Slovensku v rozpore so záujmami socializmu.
Č Ministri vnútra apelujú na podriadené ozbrojené zložky, aby zvýšili aktivitu.
Č Generálny tajomník ÚV KSČ Miloš Jakeš v televízii vyhlási, že strana neustúpi od "socialistickej cesty rozvoja".
22. 11.
Č Ráno sa pred Justičným palácom zíde asi 15-tisíc ľudí žiadajúcich oslobodenie právnika Jána Čarnogurského obvineného z publikovania "protisocialisticky zameraných" článkov. Tu po prvý raz po dvoch desaťročiach na verejnosti prehovorí Alexander Dubček.
Č Vysokoškolskí študenti sa stretnú s predsedom slovenskej vlády Pavlom Hrivnákom a ďalšími predstaviteľmi režimu. Hrivnák sa zasadzuje za zachovanie poriadku a pokoja, na študentmi prednesené požiadavky v podstate nepristúpi.
Č Od 16:00 sa na Námestí SNP koná zhromaždenie za účasti asi 100-tisíc ľudí.
23. 11.
Č Aj toto ráno sa ľudia pred Justičným palácom dožadujú prepustenia Čarnogurského. Toho súd ešte v ten deň zbaví viny, no neprepustí ho.
Č Od 16:00 sa na Námestí SNP koná míting, účasťou porovnateľný s prvým. Jeho hlavnou požiadavkou je: "Chceme vstup do televízie a tlače." Prehovorí na ňom aj Dubček, pričom sa "na znak súhlasu a solidárnosti" pripája k VPN. Mítingy sa konajú aj v iných mestách.
24. 11.
Č Mítingy sa opakujú. Na tom v Bratislave sa hovorí aj o pripravovanom generálnom štrajku.
Č V Prahe mimoriadne zasadá ÚV KSČ. Večer sa verejnosť dozvedá, že generálny tajomník Jakeš odstúpil a jeho nástupcom je Karel Urbánek.
Č Večerný program bratislavskej televízie patrí prvému otvorenému dialógu - zástupcu KSS Petra Weissa a riaditeľov závodov na jednej a predstaviteľov VPN na druhej strane.
25. 11.
Č Husák amnestuje Čarnogurského, Miroslava Kusého a ďalších.
Č Na Námestí SNP sa koná ďalší z radu mítingov. Zhromaždenie symbolicky odhlasuje zrušenie mocenského monopolu KSČ. VPN a Koordinačný výbor slovenských vysokoškolákov tu prezentujú svojich 12 požiadaviek, o. i. zrušiť vedúcu úlohu KSČ, vytvoriť zo SNR zbor zástupcov všetkých zložiek spoločnosti atď.
Č Na Letenskej pláni v Prahe sa zhromaždí asi 800-tisíc ľudí. Vystupi aj predseda vlády Ladislav Adamec, ale prejav nedokončí, ľudia ho vypískajú. Priebeh mítingu prenáša televízia.
26. 11.
Č V Prahe sa schádza delegácia vedená predsedom federálnej vlády Ladislavom Adamcom a delegácia OF vedená Havlom. Vláda začína viesť dialóg s opozíciou.
Č Na Námestí SNP sa koná míting. Prehovorí na ňom aj Čarnogurský a pesničkár Ivan Hoffman zahrá pieseň, ktorá sa stane symbolom revolúcie: "Sľúbili sme si lásku, sľúbili vravieť pravdu len, sľúbili sme si vydržať, sľúbili sme si nový deň."
Č V ďalšom naživo vysielanom televíznom dialógu sa predstavitelia VPN pokúšajú opäť stretnúť s predstaviteľmi moci. Keďže títo podľa VPN-károv moc dostatočne nereprezentujú, VPN-kári štúdio opustia.
Č Mimoriadne zasadá ÚV KSČ i ÚV KSS (aj na druhý deň). Oba orgány urobia viacero personálnych zmien.
27. 11.
Č Od 12:00 do 14:00 sa koná generálny štrajk.
Č V Prahe a Bratislave sa potom konajú mítingy. Na tom bratislavskom hodlá vystúpiť aj podpredseda slovenskej vlády Štefan Murín. Zhromaždenie mu to nedovolí. "Nikto vám neverí!", "Odstúpiť!"
28. 11.
Č V Prahe rokujú delegácie vlády a OF (a VPN). Hnutie žiada zmenu federálnej vlády, zrušenie monopolu KSČ vo verejnom živote a podobne.
29. 11.
Č Alois Indra, popredný komunistický predstaviteľ, sa vzdá funkcie predsedu Federálneho zhromaždenia ČSSR.
Č Parlament zruší ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti, ako aj monopol marxizmu-leninizmu vo výchove a vzdelávaní.
30. 11.
Č Delegácie (slovenskej) vlády a VPN rokujú o aktuálnych otázkach.
Č Predseda SNR Viliam Šalgovič odstúpi. Vystrieda ho Rudolf Schuster (KSS).
Č Federálna vláda rozhodne o odstránení ženijnotechnických zariadení na hraniciach s Rakúskom.
1. 12.
Č Na Námestí SNP sa koná míting venovaný augustu 1968.
3. 12.
Č Prezident Gustáv Husák na Adamcov návrh vymení niektorých členov vlády. OF a VPN prejavia nespokojnosť. "... zásadná premena vlády nebola uskutočnená. Takto zložená vláda, súdime, s novou koncepciou v skutočnosti nemôže prísť. A to ani vtedy, ak by úprimne chcela," vyhlásia. Študenti pokračujú v štrajku.
4. 12.
Č Konajú sa demonštrácie proti zloženiu vlády. Hovorí sa o generálnom štrajku.
Č Do Bratislavy prvý raz od 17. novembra prišiel Václav Havel (druhý zľava) a speváčka Marta Kubišová (vľavo). Moderátorom večera bol Milan Kňažko.
7. 12.
Č Adamec z funkcie predsedu vlády rezignuje. Zostaviť vládu má dovtedajší podpredseda vlády Marián Čalfa (KSČ).
Č Predsedníctvo ÚV KSČ zo strany vylúči Jakeša i Miroslava Štepána, pražského predstaviteľa strany.
10. 12.
Č Husák menuje vládu na čele s Čalfom. Popri 10 členoch KSČ je v nej aj 7 nestraníkov. Husák sa vzdá funkcie.
Č Vyše 100-tisíc ľudí pochoduje z Bratislavy do Hainburgu "pozrieť sa" na hrad Devín spoza "železnej opony".
12. 12.
Č Predsedníctvo SNR vymenuje slovenskú vládu na čele s Milanom Čičom (KSS). Vládu tvorí 9 nestraníkov (jeden za VPN) a 6 členov KSS.
Č SND ukončí štrajk.
19. 12.
Č Schôdzuje SNR. Čič predstaví program vlády "národného porozumenia". Poslanci vláde vyslovia dôveru.
Č Federálny parlament vysloví dôveru Čalfovej vláde.
Marián Čalfa dostáva v parlamente dôveru. Ešte predtým podporí kandidatúru Václava Havla na funkciu prezidenta. Pred budovou federálneho parlamentu sa totiž pre to stretli tisíce študentov a krojované dievčatá vítali poslancov chlebom a soľou.
20. a 21. 12.
Č Koná sa mimoriadny zjazd KSČ. Zjazd rehabilituje vylúčených zo strany v období normalizácie, iných zo strany vylúči alebo im pozastaví členstvo v nej. Za predsedu strany zvolí Adamca.
28. 12.
Č Do federálneho parlamentu je kooptovaných (dodatočne dosadených na uvoľnené mandáty) 23 osôb. Zhromaždenie si za predsedu zvolí Alexandra Dubčeka.
29. 12.
Č Federálny parlament zvolí Václava Havla za prezidenta.
Č Študentské štrajky sa končia.