WASHINGTON - Armáda Spojených štátov vyvíja vlastný internet, ktorý bude stáť desiatky miliárd dolárov a mal by americkým jednotkám vo vojnách v budúcnosti poskytovať kľúčovú výhodu. Všetci velitelia a vojaci by s jeho pomocou ľahšie komunikovali a mali by priebežné informácie o bitke a pohyboch nepriateľa, napísal denník The New York Times.
Nový systém nazývaný Globálna informačná sieť (GIG) sa začal vyvíjať pred šiestimi rokmi. Cena projektu sa pre najbližších desať rokov odhaduje na najmenej 200 miliárd dolárov. Podľa jej priaznivcov sa sieť stane najmocnejšou zbraňou v americkom arzenáli.
Cieľom GIG je poskytnúť jednotkám pohľad "božieho oka" - všetci velitelia a vojaci by mali mať "úplný obraz bojiska", tvrdí Robert Stevens, generálny riaditeľ najväčšieho amerického zbrojného výrobcu Loskheed Martin. Podľa neho pôjde o mimoriadne bezpečný internet, do ktorého sa nepriateľ nedokáže nabúrať a ktorý zmení spôsob boja v 21. storočí, rovnako ako jadrové zbrane tvorili studenú vojnu. GIG má vojakom poskytovať všetky informácie o nepriateľovi, teréne aj o počasí, rovnako ako návrhy a stratégie ako nepriateľa poraziť.
Jeden z tvorcov internetu a konzultant Pentagonu Vint Cerf je opatrnejší. "Chcel by som si byť istý, že pracujeme na niečom, čo je realistické a nie halucinácia," povedal. Jedným z technických problémov je požiadavka, aby GIG mohol prenášať obrovské množstvo dát. Podľa štúdie Randovej korporácie bude armáda potrebovať štyridsať- až päťdesiatkrát väčší objem dát, ako mala k dispozícii po minuloročnej vojne v Iraku - teda toľko, koľko by bolo treba na stiahnutie troch celovečerných filmov za sekundu.
Ďalšou prekážkou môže byť tradičná rivalita medzi jednotlivými zložkami americkej armády - pozemnými silami, námorníctvom, letectvom a námornou pechotou, ktoré si vždy strážili svoje domény a používali vlastné systémy. V nových podmienkach sa bude musieť systém všetkých ozbrojených zložiek prepojiť.
Práce amerických vojenských expertov položili pred 40 rokmi základy internetu a počas studenej vojny mali ich počítače veľký náskok pred zvyškom sveta. No v posledných desaťročiach, keď nastal rozmach internetu, Američania zaostali. Vojnový net je "pokusom stratu dobehnúť", povedal Cerf.
(čtk)