Palestínsky chlapec v modliacom sa dave pri Arafatovom hrobe. FOTO - REUTERS |
í a s rešpektom k mŕtvemu. Toto bol politický happening."
Šibániovci si nevyvesili pred dom čiernu zástavu, tak ako ich na to vyzvali predstavitelia arabskej menšiny v Izraeli. "Nerobia pre nás nič, len keď treba, chcú, aby sme hrali divadielko."
Žiadne čierne zástavy si nevyvesili ani ich susedia v starom arabskom meste Jaffa, ktoré je spojené s Tel Avivom. To isté písali izraelské médiá o Araboch v Nazarete či galilejských dedinách. Pochod za Arafata, ktorý v Izraeli organizovali Arabi, sa pre nich skončil fiaskom: očakávali sa tisíce účastníkov, prišlo sotva 800 ľudí.
Ani na palestínskych územiach sa veľmi nesmútilo. Ľudia rešpektujú štyridsaťdňový smútok, ale berú ho len ako formalitu. V Ramalláhu chceli niekoľkí obchodníci už otvoriť svoje obchody, ale prišli tam muži so zbraňami a vynútili si od majiteľov, aby dodržiavali smútok.
K Arafatovmu hrobu neprichádzali žiadne veľké masy. Ľudia v malých skupinkách len postávali pri hrobe, priniesli olivové halúzky a po chvíli odišli oslavovať koniec ramadánu. Oslavy boli až do večera tiché, ľudia sa len modlili a v mešitách si pripomenuli Arafata. Večer však pri hrobe došlo k prestrelke, pri ktorej podľa agentúr zomrel jeden človek.
V Abú Dís vo východnom Jeruzaleme stál včera takmer na každom stole na zeleninovom trhu Arafatov obrázok. No obchod bežal ako každý deň. "Ľudia si poplakali, ale musia žiť ďalej. Ich situácia je skutočne zlá. Niektorí majú menej ako dolár na deň," vysvetľuje Ahmed Šíbáni.
Obchodníci na trhu v Jeruzaleme sú presvedčení, že Arafata otrávili a hovoria, že pomsta príde skoro. "Takého veľkého muža museli zlikvidovať, najprv ho uzavreli v Ramalláhu, tam mu bolo zle a potom ho dorazili jedom," hovorí starší muž. Keď skončí, začne debatovať so zákazníčkou o paprike.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Jeruzalem