BRATISLAVA - Zmeny v novembri 1989 boli nevyhnutné, zhodli sa účastníci debaty na STV Peter Zajac, Ján Čarnogurský, László Szigeti a Peter Weiss. Prví traja patrili k dôležitým postavám revolúcie, Weiss vtedy reprezentoval reformné krídlo komunistického režimu.
"Minulý režim sa vnútorne ekonomicky a politicky vyčerpal," povedal Čarnogurský. Plné námestia podľa neho dokázali, že vtedajšia vláda nemala už žiadnu ľudovú podporu, ale Zajac upozornil, že v tom čase bola ešte armáda pripravená konať.
Aj Szigeti oponoval, že režim nepadol automaticky, ale mali na tom podiel konkrétni ľudia. "Postoj jednotlivca voči režimu bol a stále je dôležitý," povedal. Dnes je podľa neho kríza aktívneho občianstva a ľudia sa málo vyjadrujú k spoločenským problémom.
Slovensko je dnes podľa Čarnogurského úspešná krajina, ktorá napriek vysokej nezamestnanosti a súčasnej menšinovej vláde dokázala, že po osamostatnení sa uvoľnil jej tvorivý potenciál.
Zajac síce uznal, že sa urobilo množstvo reforiem, je však nespokojný s politickou kultúrou a korupciou. "Ľudia očakávali slušnejší život, v tomto ohľade sme nedosiahli to, čo sme mali a čo sme chceli."
Zajac citoval výroky jedného z lídrov revolúcie Milana Kňažka, že politika nie je o láske a priateľstve, že sa v nej skutky nezhodujú so slovami, pretože slová slúžia moci. Na druhej strane pripomenul slová Václava Havla, že politika nie je len technológiou moci, ale má aj morálny rozmer. Zajac nesúhlasil s Kňažkovým názorom a pridal sa k Havlovmu.
Zajac kritizoval aj aroganciu súčasnej moci, ktorá len pokračuje v arogancii komunistov. V súčasnosti podľa neho spájajú spoločné záujmy ekonomických víťazov transformácie, ktorí stoja tak za HZDS ako aj SDKÚ. Legitimizáciu mečiarovskej moci považuje za systémovú chybu dnešnej politickej moci.
Čarnogurský to nevidí tak dramaticky a pripomenul Churchillovo spojenectvo so Stalinom v boji proti Hitlerovi.
László Szigeti zdôraznil, že "demokracia ani trh automaticky nezaručuje blahobyt ani spravodlivosť". Vyzval na diskusiu o občianskej a individuálnej slobode. Kultúrne elity podľa neho stratili pozíciu aj preto, že sa pridali k moci .
Peter Weiss pripomenul, že hneď po novembri bola zhoda v otázke odluky cirkvi od štátu. Dnes sa však podľa neho nedosiahla svetonázorová neutralita, lebo jedno náboženstvo je privilegované na úkor iných názorov. Weiss pripomenul aj rozdelenie spoločnosti a sociálnu situáciu ľudí, ktorí majú pocit, že nemajú šancu svoj život zmeniť.
Poslanec a bývalý člen KSS Ivan Hopta vyjadril sklamanie, že STV nedala v relácii priestor aj obhajcom režimu spred roka 1989. "Hostia sa bavili o demokracii, ale ukázalo sa, že STV nezvládla základné princípy demokracie," povedal.'
Autor: zu