funkcionára strany, ak o tom rozhodne vedenie strany.
Predseda bratislavskej rady Pavol Bielik, obžalovaný z korupcie, odmieta dobrovoľne odísť z funkcie, hoci ho na odchod vyzval šéf KDH Pavol Hrušovský. V krajskej rade sa nenašlo dosť hlasov na Bielikovo odvolanie.
Podľa poslankyne KDH v parlamente Márie Sabolovej sa ukázalo, že v stanovách strany chýba možnosť, ako funkcionárovi strane "dočasne pozastaviť výkon funkcie".
Sabolová však nesúhlasí s názorom, že Hrušovského pozí- cia sa touto kauzou oslabila. "Nie sme autoritatívnou, ale demokratickou stranou. Hrušovský má jasný a stabilný kredit," poveda- la.
Za Hrušovským stojí aj poslanec Jozef Miklušičák, ktorý je presvedčený, že Bielik poškodil stranu. Napriek tomu si nemyslí, že by sa mali stanovy KDH meniť, lebo "vychovávajú svojich členov k politickej zodpovednosti".
Poslanec Alojz Přidal, ktorý je aj krajským šéfom KDH v Trnave, si myslí, že bratislavská krajská rada by mala reagovať na názor vedenia strany, ale aj Přidal verí, že Hrušovský tým neutrpel v KDH žiadnu "ujmu".
Bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský sa k vnútorným záležitostiam strany nechcel vyjadrovať.
Pavol Bielik vzdoruje predsedovi KDH Pavlovi Hrušovskému a odmietal odísť z funkcie. FOTO - ARCHÍV SME |
Politici iných strán hovoria, že ich stanovy majú pre také záťažové situácie riešenia. Podpredseda HZDS Milan Urbáni povedal na adresu KDH, že "stále rozprávajú o transparentnosti a keď majú kauzu, nevedia si poradiť". HZDS sa podľa neho s vlastnou kauzou poslanca Gabriela Karlina vyrovnalo "promptne a demokraticky" za niekoľko dní. V HZDS má vedenie strany právo odvolať funkcionára aj rozpustiť ktorýkoľvek orgán strany.
Poslanec a šéf bratislavskej SDKÚ Roman Vavrík považuje za "praktické", ak stanovy strany počítajú s problémom, aký má KDH. Stanovy SDKÚ podľa neho hovoria, že ak ide o funkcionárov s krajskou alebo celoslovenskou pôsobnosťou, je riešenie v rukách prezídia strany.
Poslanec Gyula Bárdos z SMK si myslí, že funkcionár strany má poslúchnuť výzvu svojho predsedu na odstúpenie. "V SMK sme zatiaľ taký problém nemali, ak by sa to však stalo, vyrovnáme sa s tým," povedal.
Podpredseda Smeru Robert Kaliňák povedal, že problém by nenastal ani v Smere. Kauza ich vlastného poslanca Dušana Muňka, ktorému parlament zachránil imunitu, je podľa neho iná. Podľa Kaliňáka nebol dôvod, aby strana zasiahla, lebo jedna vec je niekoho prichytiť pri čine alebo mať dôkazy a druhá vec je, ak niekomu vyprší platný doklad o chove papagája. Muňko vraj len na istý čas nemal nové potvrdenie. "Keď nejaký papagáj je 30 rokov chovaný u Muňka a v 32. roku sa to stane trestným činom, tak to je absurdné," povedal Kaliňák.
V HZDS na úplatkársku kauzu krajských funkcionárov hnutia poslanca Gabriela Karlina a vedúceho úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milana Mráza reagovali zvolaním mimoriadneho snemu, na ktorom zvolili nové vedenie. Šéf HZDS Vladimír Mečiar však tvrdil, že zmeny na sneme sa udiali v záujme stabilizácie krajskej organizácie. Keď Karlina prepustili z väzby, Mečiar hovoril, že sám ho požiadal, aby sa vrátil do parlamentu. Čuňovi pozastavili výkon funkcie Po oznámení, že viceprimátora Košíc Eugena Čuňa zatkli pri preberaní úplatku, SDKÚ vyhlásila, že jej záleží na dôslednom prešetrení prípadu a že politické dôsledky prijmú stranícke orgány na príslušnom stupni. Regionálny zväz SDKÚ v Košiciach pozastavil svojmu podpredsedovi výkon funkcie. SDKÚ v Košiciach zároveň vyhlásila, že platí prezumpcia neviny, kým právoplatne nerozhodne súd.
Karlin funkciu stratil