BRATISLAVA - Odbory nepôjdu so Smerom Roberta Fica, ako to navrhoval staronový prezident odborov Ivan Saktor. Časť delegátov odborárskeho zjazdu sa vzbúrila proti vedeniu a takúto výhradnú spoluprácu s jednou politickou stranou v sobotu odmietli. Smer je sklamaný a tvrdí, že odborári sa nechali zastrašiť.
Návrh na spoluprácu so Smerom na najbližšie štyri roky schválilo vedenie odborov ešte na jar na sneme a očakávalo, že zjazd ho schváli. Priebeh zjazdu už od piatka však naznačoval, že to nebude také jednoduché.
Diskusia o Smere zatienila všetky témy zjazdu a v sobotu časť delegátov prepísala pôvodný návrh tak, že spolupracovať budú odbory so všetkými programovo blízkymi stranami. Pod nový dokument, v ktorom sa Smer menovite nespomína, zozbierali 105 podpisov. Nakoniec sa vedenie podriadilo a za tento návrh hlasoval aj Saktor.
Hlavný argument delegátov proti výhradnej spolupráci so Smerom bol, že sú aj iné strany. Štefan Mihalus z odborového zväzu školstva povedal, že sa poučili na HZDS. "Pán Mečiar prišiel k moci, zabudol, že boli nejaké odbory." Smer podľa neho nemá právo vyhradiť si "dominantné postavenie" v odboroch a okrem toho, "my musíme rokovať s vládou, ona je náš zamestnávateľ".
Hovorkyňa Smeru Silvia Glendová SME povedala, že odborári sa nechali zastrašiť vydieraním vlády. Niektorí ministri v piatok povedali, že ak odbory schvália prioritnú spoluprácu so Smerom, vláda s odborármi končí.
Mihalus tvrdí, že to nie je pravda, že nepodľahli vyhrážkam a vôbec sa nimi nenechali ovplyvniť.
Smer má podľa Glendovej naďalej záujem spolupracovať s odbormi a ich rozhodnutie na tom nič nemení.
Medzi odborármi sa na chodbách cez prestávky tvorili hlúčiky, debatovali a navzájom sa presviedčali. Časť delegátov sklamalo, že zo spolupráce so Smerom zišlo, druhá časť sa z toho naopak tešila.
"Už vidím, ako nám klope na dvere napríklad KDH, že chce spolupracovať," hneval sa jeden odborár. "Alebo SDKÚ," hovoril druhý. V hlúčiku žien však bol názor jednoznačný - ľavicových strán je neúrekom, neexistuje len Smer.
Viceprezident odborov Eugen Škultéty bol spokojný, že vôbec nejaký dokument schválili.
Saktor sa nedal vyviesť z miery. "Nevidím to ako nešťastie, zjazd nebol o Smere. Dôležité je, že Konfederácia odborových zväzov ostala jednotná." Vedenie odborov verí, že Smer by sa mohol stať prirodzeným partnerom odborov aj bez rezolúcie o prioritnej spolupráci.
Napriek búrlivej diskusii nepatril piaty zjazd odborárov k najemotívnejším. Odborárske zjazdy bývajú dosť odlišné od snemov a zjazdov politických strán, kde predseda niečo povie a všetci mu to odhlasujú. Napríklad pred štyrmi rokmi chcela časť delegátov odborárskeho zjazdu odvolať celé vedenie a diskusie boli omnoho ostrejšie ako tento rok.
Pôvodná rezolúcia spomína Smer
"...V súčasnosti sa javí strana Smer vzhľadom na programovú orientáciu ako prirodzený partner pre odbory. Preto Snem Konfederácie odborových zväzov schválil prioritnú spoluprácu s týmto politickým subjektom. Sme však pripravení na spoluprácu s ďalšími politickými stranami, ktorých programy zodpovedajú programovým cieľom Konfederácie, a ktoré o spoluprácu prejavia záujem..."
V novej verzii už zmienka o Smere nie je
"...Pri nadväzovaní spolupráce a partnerstva s politickými subjektami máme na zreteli politickú rôznorodosť členov odborov. Konfederácia je preto pripravená na spoluprácu so všetkými politickými stranami, ktorých programy zodpovedajú jej programovým cieľom, a ktoré o spoluprácu prejavia záujem..."