Postoje nemaďarských koaličných strán mali uplynulý víkend definitívne potvrdiť dohodu na 12 samosprávnych vyšších územných celkoch a 12 krajských úradoch (štátna správa). SMK trvala na tom, aby okrem novohradsko-gemerského regiónu (37 percent Maďarov), s ktorým súhlasili všetci koaliční partneri, vznikol ďalší región s významným percentuálnym zastúpením Maďarov na území Žitného ostrova a v jeho okolí (komárňanská župa). V priebehu týždňa vyjadrenia poslancov naznačili, že ich vrcholné stranícke orgány môžu zaujať iný postoj.
V piatok republikové predsedníctvo SOP rozhodlo, že podporí model ôsmich samosprávnych vyšších územných celkov plus osem krajských úradov. Ako dôvod uviedlo, že pôvodne dohodnutý model sa ukázal nepriechodný.
Republikový výbor SDĽ v sobotu jednomyseľne vyhlásil, že podporuje jedinú alternatívu reformy verejnej správy - symetrický model 8+8. Z tohto počtu vychádza aj návrh novely volebného zákona, ktorý sú ľavičiari pripravení predložiť na rokovanie parlamentu, aj keby s ním nesúhlasili koaliční partneri. Ľavičiari podľa predsedu Migaša najprv považovali za racionálny model štyroch krajov, keďže však nebol politicky priechodný, dlhodobo vyjadrovali podporu Nižňanského modelu 12+12.
SDĽ svoje rozhodnutie zdôvodňuje okrem iného aj úsporou 2,5 miliardy korún. SDĽ odmietla požiadavku SMK na vytvorenie komárňanskej župy a jej variantov.
Niektorí poslanci (SDĽ, SOP, SDKÚ) podporu modelu 8+8 zdôvodňovali tvrdením, že je to požiadavka ľudí z regiónov či konkrétne z Prešovského kraja.
Na situáciu zareagovali aj občianski aktivisti, ktorí jednomyseľne podporujú model 12 regiónov. Na piatkovom stretnutí zástupcovia grémií tretieho sektora Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja jednomyseľne vyzvali politikov, aby upustili od „sledovania individuálnych záujmov s cieľom preniesť centralizmus na veľké kraje a zachovať svoj stranícky vplyv v čo najväčších územiach“. (kr, wm, tasr)