Spojenci Tony Blair a George Bush. FOTO - REUTERS |
Nezávislá a demokratická Palestína v susedstve Izreala, ktorému nehrozia atentáty - tak včera americký prezident George Bush a britský premiér Tony Blair predstavili budúcnosť Blízkeho východu. Spravili tak len tri hodiny nato, ako v Ramalláhu pochovali Jásira Arafata.
Bush včera prisľúbil, že je v nasledujúcich štyroch rokoch pripravený pomôcť tomu, aby palestínsky štát vznikol, a nevylúčil, že sa to podarí počas jeho mandátu, ktorý sa končí v roku 2009. "Verím, že je to v záujme sveta, aby takýto skutočne slobodný štát vznikol. Viem, že je to v záujme palestínskeho ľudu," povedal Bush.
Vyslal ústretový signál k Európe, ktorú chce po inaugurácii navštíviť na budúci rok hneď, ako to bude možné, a povedal, že je potrebné posilniť spoluprácu s Európskou úniou. Ocenil snahu Veľkej Británie, Nemecka a Francúzska pri rokovaniach s Iránom o jadrovom programe.
Blair sa po Bushovom boku objavil ako prvý svetový štátnik od jeho znovuzvolenia. Od Busha získal prísľub, že sa v porovnaní s prvým obdobím výraznejšie zapojí do mierového procesu na Blízkom východe.
Podrobnejší plán pre Blízky východ na spoločnej tlačovej konferencii nezverejnili a Bush odpovedal na konkrétne otázky vyhýbavo.
Nepripojil svoj súhlas s konaním konferencie o Blízkom východe, ktorú pripravuje Londýn, hoci Blair podporu od Busha očakával. Neprisľúbil ani vyslanie zvláštneho vyslanca na Blízky východ. O budúcnosti Palestíny však hovoril s väčším optimizmom ako doteraz.
Nová iniciatíva počíta s tým, že Palestíne by pri budovaní štátu - politickej, ekonomickej a bezpečnostnej infraštruktúry - malo pomôcť širšie medzinárodné spoločenstvo, kde by mali hlavnú úlohu zohrávať Spojené štáty a Európa.
Blair pristál vo Washingtone vo štvrtok večer a v Bielom dome ho čakala večera s americkým partnerom. Išlo o stretnutie medzi štyrmi očami, čím Bush potvrdil exkluzivitu ich partnerstva.
Včerajšok trávili spoločne už od rána a Blair sa snažil využiť svoj vplyv, aby Busha presvedčil, že práve teraz by mal uplatniť na Blízkom východe autoritu a neupriamovať sa len na Irak. Po tlačovej konferencii absolvovali ešte spoločný pracovný obed.
Bush odmietol, že by Blair, často obviňovaný z podliezania Amerike, niekedy konal ako lokaj amerických záujmov, a povedal, že "má dostatok schopností, aby presadil svoj pohľad". O americko-britských vzťahoch povedal, že nikdy neboli silnejšie.