Pýtate sa Vlani sme mali sršne v dutine orecha, ktorý stojí pred chalupou. Všimli sme si ich až vtedy, keď sa večer začali sústreďovať okolo svetla na rohu domu. Boli dlhé sedem až desať centimetrov. Poradili nám, aby sme si ich nevšímali, a ony si nebudú všímať nás. Šlo to. Na jar tohto roku ostala dutina prázdna, ale cez leto sa sršne opäť pri svetle objavovali. Cez deň ich lietať nevidno, hniezdo môžu mať na povale. Ako sa ich zbaviť? Máme sa pustiť do ich hľadania sami? K. Š., Banská Štiavnica
Sršňov sa možno zbaviť vyrezaním a zlikvidovaním ich hniezda. Vyžaduje si to však zručnosť a ochranné pomôcky, odporúčame vám preto vyhľadať vo vašom okolí skúseného včelára, ktorý sa na takúto prácu podujme.
Sršeň obyčajný predstavuje najväčší hmyz žijúci u nás sociálnym spôsobom. Podľa odbornej literatúry však jeho veľkosť nepresahuje štyri centimetre. Pre svoje potomstvo - larvy loví veľké množstvo múch, húseníc a iného hmyzu. Okrem toho sa živí rastlinnými šťavami a nektárom. Koncom októbra kolónia sršňov vyhynie. Prežijú iba oplodnené samičky, ktoré si hľadajú miesto na zimovanie, aby na jar mohli založiť novú rodinu.
Sršne nebývajú agresívne. Ak predsa bodnú, urobia tak obyčajne v sebaobrane. Ich vpich môže byť bolestivejší ako bodnutie včely, ale nepovažuje sa za nebezpečnejší. Výnimku tvoria ľudia, ktorí reagujú alergicky na bodnutie hmyzom. Opatrnosť sa vyžaduje aj pri deťoch, pre ktoré môže byť bodnutie viacerých sršňov nebezpečné. (Prvá pomoc: ako pri bodnutí včelou). (mi)