SMK v Budapešti: sprava Béla Bugár a Arpád Duka-Zólyomi, vľavo Miklós Duray. FOTO PRE SME - TIBOR SOMOGYI
v maďarských menšín v susedných krajinách. Konferencia je poradným orgánom vlády.
V Maďarsku bude 5. decembra referendum, či má parlament zákonom umožniť menšinovým Maďarom, aby maďarské občianstvo ľahšie získali. Vládne strany voličov v kampani vyzývajú, aby udeľovanie druhého občianstva odmietli, opozícia naopak.
Konferenciu začal prezident Ferenc Mádl, ktorý dvojaké občianstvo podporil a odmietol obavy vlády, že sa zahraniční Maďari s novým občianstvom začnú hromadne sťahovať do Maďarska. Voličov vyzval, aby "boli solidárni s Maďarmi, s ktorými nás história spojila v jeden národ".
Premiér Ferenc Gyurcsány síce ocenil, že konferencia "spája Maďara s Maďarom" a snažil sa predísť útokom od opozície, že nestojí na strane menšín. "Nediskutujú tu Maďari s Nemaďarmi, ľudia cítiaci zodpovednosť za vlasť a národ s nezodpovednými," povedal.
Gyurcsány obhajoval iné riešenie problémov menšín tak, aby sa síce udržal počet a sila Maďarov v karpatskej kotline, ale zároveň aby zostali vo svojom rodisku. Maďarské občianstvo by podľa neho mohlo vyvolať ich odchod do Maďarska. Odmietol aj nezodpovednosť, s ktorou sa menšinám sľubuje maďarské občianstvo, bez ohľadu na dôsledky vrátane dosahov na maďarský rozpočet.
Vláda vypracovala kompromis s názvom "Rodná zem", ktorý smeruje podporu do krajín, v ktorých menšiny žijú, ale snaží sa ich tam udržať. Napríklad Maďari z krajín, ktoré zrejme nebudú tak skoro členmi Európskej únie, majú dostať zvláštny pas na vstup do Maďarska.
Béla Markó, predseda Demokratického zväzu Maďarov v Rumunsku, vládny návrh síce považuje za posun, ale dvojaké občianstvo nenahradí. Všetky menšinové organizácie vrátane SMK naďalej žiadajú vládu, aby svoje stanovisko zmenila. Tá aj včera odporúčala voličom v referende, aby hlasovali proti.
Predseda SMK Béla Bugár verí, že parlamentné strany v Maďarsku sa dohodnú na znení zákona ešte pred referendom, aby voliči vedeli, o čom hlasujú. Zákon by podľa neho mohol potvrdiť, že občianstvo automaticky neznamená nárok na sociálne dávky alebo hlasovacie právo, čoho sa bojí vláda.
"Pre Maďarov na Slovensku má občianstvo iba symbolický charakter, keďže sme s Maďarskom v únii," zdôraznil Bugár. Neúspech referenda by však podľa neho naštartoval nový asimilačný proces, najmä v nečlenských krajinách. "Zo strany väčšinového národa to môže navyše vyvolať reakciu: teraz už mlčte, veď vás nechcú ani doma. Musím úprimne povedať, že sa toho veľmi bojíme."
PETER MORVAY, Budapešť