Pohreb v Ramalláhu bol priamym opakom presne naaranžovaného, sterilného obradu v egyptskej Káhire. Ten bol určený pre svet, kým v Ramalláhu bol skutočný palestínsky pohreb.
V uliciach mesta boli davy, mnohí hovorili o najsmutnejšom dni svojho života. Emócie pracovali a tritisíc palestínskych policajtov ich nemohlo zvládnuť.
Ľudia sa do mesta doslova valili, zhodili drevenú tribúnu, ktorá ich neudržala. Veľké množstvo mužov bolo ozbrojených.
Najkritickejšia situácia nastala, keď pristál vrtuľník s Arafatovou rakvou. Ľudia sa naň tak natlačili, že trvalo viac ako pol hodiny, kým sa mohli otvoriť dvere.
Po dlhom pochode mestom uložili Arafata v Mukate, sídle, kde v izolácii strávil posledné tri roky života. Jeho hrob postavili z jeruzalemského kameňa. Je projektovaný tak, že sa dá veľmi pohodlne presunúť do Jeruzalema, kde si Arafat želal byť pochovaný. Izrael to však nedovolil. Arafat chcel urobiť z východného Jeruzalema hlavné mesto palestínskeho samostatného štátu.
Pohreb, ktorý sprevádzali výstrely do vzduchu, húkajúce sanitky a niekoľko zranených, rozdelil palestínsku reprezentáciu. Hlavný palestínsky vyjednávač Saíb Irikát povedal, že bol nedôstojný a ľudia neprejavili Arafatovi rešpekt. Poslankyňa Hannah Ašrávíová si zase myslí, že tak by sa to Arafatovi páčilo.
Ani oficiálny pohreb v Káhire sa neobišiel bez problémov. S Arafatom sa prišlo rozlúčiť 60 štátnikov z celého sveta. Iba moslimské krajiny však poslali hlavy štátov, Európa bola zastúpená ministrami zahraničia. Spojené štáty, ktoré s Arafatom posledné roky odmietali rokovať, lebo ho považovali za prekážku mieru, poslali len námestníka ministra zahraničia Williama Burnsa. Izrael neposlal nikoho.
Niektorí z tých, ktorí prišli, sa však s Arafatom nerozlúčili. Pre zmätky pustili napríklad nemeckého ministra Joschku Fischera na letisko až v momente, keď už bola rakva v lietadle.
Ani pohrebom sa neskončili špekulácie o príčine Arafatovej smrti. Palestínčania sú presvedčení, že ho otrávili Izraelčania. Túto verziu podporil aj Arafatov osobný lekár z Jordánska Ašraf Kurdí, ktorý žiada pitvu. O atentáte hovoria najhlasnejšie radikálne skupiny. Pre nich je to dôvod na pomstu a už sa vyhrážajú Izraelu útokmi.
Nádej svetových lídrov, že nové palestínske vedenie by mohlo priblížiť Blízky východ k mieru, sa tak rozplýva.
V momente, keď v Ramalláhu pristála helikoptéra s rakvou Jásira Arafata, desaťtisíce Palestínčanov prerazili kordón policajtov a dostali sa až k stroju. Viac ako pol hodiny potom museli čakať, kým mohli rakvu z helikoptéry vytiahnuť. FOTO - REUTERS
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Ramalláh