Nebezpečné chemikálie zastanú uložené v špeciálnych sudoch, takže nebude pokračovať kontaminácia okolitého životného prostredia. Aktivisti Greenpeace včera prácu v Bielovciach dokončili. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
m okrese. Staré hnojivá umiestnené iba 300 metrov od hraničnej rieky Ipeľ ohrozujú životné prostredie, ale aj životy a zdravie ľudí. Ak vinníka úrady nenájdu, likvidáciu toxického odpadu musí zaplatiť štát. O prípad sa zaujímajú aj rakúska ORF a maďarské televízie.
Miklós tvrdí, že na odstránenie všetkých starých záťaží by ministerstvo potrebovalo asi 10 miliárd korún, ktoré nemá. Na tento rok dostali z rozpočtu len 100 miliónov.
Dobrovoľníci organizácie Greenpeace už druhý deň pracujú v Bielovciach na zabezpečení rozpadávajúceho sa skladu toxických chemikálií. Aktivisti núdzovo zabezpečili chátrajúcu budovu pred poveternostnými vplyvmi. Do včera sa im podarilo uložiť do špeciálnych sudov takmer tri tony nebezpečných pesticídov a kontaminovanej pôdy.
"Je nám jasné, že Slovensko nemá momentálne desať miliárd korún na vyriešenie problému všetkých starých environmentálnych záťaží. Zodpovedné orgány však musia urýchlene urobiť aspoň základnú evidenciu oblastí, kde existuje riziko ohrozenia zdravia alebo kontaminácie vôd a pôdy. Tam musí štát okamžite zasiahnuť. Opustené sklady starých toxických pesticídov sú presne takýmito lokalitami," reagoval včera na Miklósovo vyhlásenie Martin Hojsík, koordinátor toxickej kampane organizácie Greenpeace.
Greenpeace navrhuje použiť na likvidáciu starých environmentálnych záťaží zahraničné finančné zdroje. Hojsík tvrdí, že medzinárodné fondy sú pripravené financovať projekty tohto typu. "Slovensko musí prejaviť aktivitu a o peniaze požiadať. Štátne orgány však pri využívaní zahraničných zdrojov zatiaľ zlyhávajú," konštatoval.
Slovenské úrady odhadujú, že na Slovensku je okolo 400 ton starých pesticídov.
DANIEL VRAŽDA